Bens Frīmens: Ir jāpārskata Rietumu pasaules attiecības ar Krieviju

Bens Frīmens: Ir jāpārskata Rietumu pasaules attiecības ar Krieviju

“Lai reformētu ANO, nepieciešama drosme. Ir jāpārskata Rietumu pasaules attiecības ar Krieviju,” tā šodien, tikšanās laikā Eiropas Parlamentā, teica mans ASV viesis – bijušais ANO darbinieks un organizācijas “Tauta par efektīvu un demokrātisku ANO” Bens Frīmens (Ben Freeman).

Vai ir iespējams atteikties no ASV, Krievijas, Ķīnas, Francijas un Lielbritānijas veto tiesībām un izveidot efektīvāku Apvienoto Nāciju Organizāciju? Pēc Bena Frīmena domām, tas ir iespējams ģeopolitisko attiecību ar Krieviju radikālas pārskatīšanas ietvaros. Krievijai ir jākļūst par ASV un Eiropas sabiedroto.

ASV satrauc Ķīnas straujais uzrāviens, lai nobalansētu ķīniešu pieaugošo varenību, ASV ir jādomā par attiecību veidošanu ar Krieviju un Indiju. Kāpēc tas ir nepieciešams Krievijai?! Jo tai ir grūti noturēt Sibīriju un Tālo Austrumu federālo apgabalu pret cilvēku pārpildīto un strauji augošo Ķīnu; Krievijas valdība to ļoti labi saprot. Arī Indija ir ieinteresēta pretsvara atrašanā pret Ķīnu.

Šim jautājumam būtu arī jābūt Baltijas interesēs. Pastāvošajos pretnostatījuma apstākļos, Baltija nekad nevarēs justies droša, jo grūti iedomāties, ka Rietumvalstis pielietotu kodolieročus baltiešu aizstāvībai. Pēc Bena Frīmena domām, tikai jauna, uz sadarbību orientēta, kārtība Eiropas un Krievijas starpā spēs nodrošināt iltspējīgu drošību Baltijas reģionā. Tieši tāpēc B. Frīmens tiekas ar Baltijas valstu deputātiem, lai pārliecinātu viņus netraucēt ASV un Eiropas politiķiem normalizēt attiecības ar Krieviju.

Es, daudzviet piekritis savam viesim, tomēr paudu veselīgu skepsi par atsevišķu Baltijas deputātu ieinteresētību mainīt esošo situāciju. Atšķirībā no Bena Frīmena, viņi raugās uz šiem sasāpējušajiem jautājumiem virspusēji. Ceturtdaļgadsimta laikā viņi ir veidojuši savu politiku ar iebiedēšanas palīdzību, – radīdami iespaidu, ka aizstāv savus vēlētājos no briesmīgās Krievijas. Uz mirkli iedomāsimies, ka minēto briesmu vairs nav. Uz kā viņi balstīs savu iekšpolitiku un ārpolitiku?

Sarunas nobeigumā mēs secinājām, ka viegli nebūs, bet jāsāk rīkoties, lai liktu pamatus mierīgākai un drošākai nākotnei.

Comments
Share
Office