Latvijas noguldītāju drošība ir jāgarantē Eiropas līmenī

Latvijas noguldītāju drošība ir jāgarantē Eiropas līmenī

mamikins.lv: Šodien mūsu redzeslokā nonākusi noguldījumu drošības tēma. Kurš nodrošinās noguldītājiem naudas atmaksu, ja kāda no Latvijas bankām bankrotēs?

Andrejs Mamikins: Šobrīd Latvija nodrošina fiziskajām personām 100 000 eiro ieguldījumu atmaksu. Latvijas bankas regulāri iemaksā noteiktu summu īpašā garantijas fondā, no kura tiek veikta noguldījumu atmaksa, ja kāda no bankām sabrūk. Tomēr ieguldītāji riskē, jo fonds ir pārāk mazs, bet Latvijas valsts visnotaļ miniatūra un vāja, lai varētu nodrošināt apsolīto summu izmaksu nopietnu ekonomisko satricinājumu gadījumā.

mamikins.lv: Jāteic gan, ka līdz šim Latvijas noguldījumu garantijas sistēma ir tikusi galā ar saviem pienākumiem.

Andrejs Mamikins: Jā, bet neaizmirsīsim, cik dārgi par to samaksājām! Viens no iemesliem, kura dēļ Latvijas varasvīri metās glābt “Parex” banku, bija potenciālā panika – varēja sekot citu lielu banku sabrukums. Ja tā notiktu, noguldījumu garantijas fondam pietrūktu līdzekļu izmaksām.

mamikins.lv: Jā, Eiropā tam pat ir izdomāts īpašs nosaukums: “Pārāk liels, lai bankrotētu”.

Andrejs Mamikins: Tieši tā! Tolaik, “Parex” glābšanai, tika paņemts vienu miljardu liels kredīts. Kreditori naudu iedeva, bet pretī pieprasīja sociālo garantiju, bērnu pabalstu un pensiju samazināšanu. Tāda situācija nedrīkst atkārtoties! Mums nav vajadzīga butafora sistēma, kura krīzes situācijā pati ir glābjama. Cilvēkiem nepieciešamas nopietnas garantijas, ka viņu līdzekļi nepazudīs. Tāpēc mēs – sociāldemokrātu grupa – atbalstām Eiropas kopējā noguldījumu depozītapdrošināšanas fonda izveidi.

mamikins. lv: Kā šī jaunā sistēma strādās?

Andrejs Mamikins: Latvijas noguldītāju drošība tiks garantēta Eiropas līmenī, tiks izveidots Noguldījumu Apdrošināšanas Fonds, kurā visas Eiropas bankas veiks regulāras iemaksas. Sākot ar nākamo gadu Fonds izmaksās daļu garantijas summas, bet ar 2024. gadu nodrošinās pilna apmēra izmaksas. Tas nākotnē rezultēsies lielākā drošībā: ja, piemēram, kādreiz sabruks kāda no Latvijas bankām, tad mūsu ieguldītājiem būs lielākas iespējas saglabāt savus noguldījumus.

Paldies par sarunu!

Comments
Share
Office

Leave a reply