Andreja Mamikina nedēļas komentārs (02.03.2018 – 09.03.2018)

Andreja Mamikina nedēļas komentārs (02.03.2018 – 09.03.2018)
foto: nationalinterest.org

Pasaules līderus ir pārņēmusi ideja, ka vienmēr un visur ir jāpaļaujas tikai uz saviem spēkiem. Viņi intensīvi bruņojas un aktīvi rīkojas, lai mazinātu atkarību no citām valstīm. Ekonomiski tas nav izdevīgi. Tik dedzīga atkarības mazināšana ir attaisnojama vien tad, ja līderi gatavojas potenciālajam konfliktam, – ekonomiskam vai militāram.

Ķīna paātrinātā kārtā pārorientē savu ekonomiku uz iekšējo tirgu, lai izslēgtu no dienas kārtības situāciju, ja ASV, politisku iemeslu dēļ, iedomātos slēgt piekļuvi savam tirgum. Savukārt Krievija ir atteikusies no daudzu produktu importa, lai iegūtu iespēju nodrošināt sevi pašai. Arī tranzīta kravas kaimiņu lielvalsts novirza uz savām ostām, kā arī ir ieviesusi savu samaksas sistēmu, neatkarīgu no amerikāņu mehānisma.

Eiropas Savienības dalībvalstis vairojušas sadarbību militārajā jomā, lai kļūtu mazāk atkarīgas no ASV un mēģina atbrīvoties no Krievijas enerģētiskās atkarības.

Turpretī Amerika jau ir nodrošinājusi sevi ar energoresursiem attīstot slānekļa gāzes nozari. Tagad ASV prezidents risina negatīvā tirdzniecības balansa problēmu, kura dēļ viņa valstij ir izaudzis astronomisks parāds – 20 triljoni dolāru. Ievērojamu parāda daļu ir izpirkusi Ķīna. Lai labotu šaubīgo stāvokli, Donalds Tramps ir uzsācis ekonomisko karu un grib paaugstināt tarifus tērauda un alumīnija importam.

Bruņošanās izdevumi sasnieguši neredzētus apjomus: ASV cēluši tos par 13% – līdz 716 miljardiem dolāru gadā, bet Ķīna par 8%. Militārajai jomai paredzētais finansējums pieaudzis arī Eiropā.

Pasaules lielie spēlētāji vēlas līdzināties neieņemamām citadelēm, – bruņotām līdz zobiem un pašpietiekamām.

Šie procesi atgādina pagājušā gadsimta 30-to gadu Ameriku. Sankciju spirāle, ekonomiskie kari un bruņošanās sacensība. Talāka tādu aktivitāšu kultivēšana var rezultēties sadursmē, kurai būs nopietnas sekas.

Lielo valstu konflikti un sankcijas nodara pāri mazajām valstīm. Latvija ir maziņa, taču sabiedrības spēkos ir nepieļaut mūsu vadītāju piedalīšanos konfrontācijā. Evolucionējošo psihozi var apturēt tādi jēdzieni kā saruna, uzklausīšana, tirdzniecība un sadarbība.

Comments
Share
Office