Andreja Mamikina nedēļas komentārs (12.03.2018 – 16.03.2018)

Andreja Mamikina nedēļas komentārs (12.03.2018 – 16.03.2018)

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD nesen publicēja pētījumu par Latvijas pensiju sistēmas stāvokli. Vērtējums rada bažas: netiek maksāta pensija ilgāk nodzīvojušajam dzīvesbiedram, 27% veco ļaužu dzīvo nabadzībā, Latvijas valsts tērē niecīgu IKP daļu sociālajai aizsardzībai.

Ieskatīsimies nākotnē un parēķināsim, cik lielu pensiju saņems mūsu pensionāri. Pensiju 2. līmenis tika ieviests tāpēc, ka drīz vien skaitā nedaudzie darbspējīgie vairs nevarēs no saviem nodokļiem nodrošināt skaitliski lielo pensionāru pulku ar pienācīgu pensiju. 65+ vecuma ļaužu daudzums pieaugs no 32% līdz 43% (2035. gadā), bet darbspējīgo skaits samazināsies par 23%. Tāpēc valdība nolēma daļu sociālā nodokļa, ar 2001. gadu uzkrāt un ieguldīt dažādos pensiju fondos.

Diemžēl pavisam nedaudzi pievērsa uzmanību tam, ka mūsdienu spēles noteikumi ir stipri mainījušies. 2010. gadā daļu pensijas iemaksu vajadzēja novirzīt kopējā katlā un vēl daļa personīgajā. Tomēr krīzes laikā Valda Dombrovska valdība uz visiem laikiem samazināja šīs iemaksas no ieplānotajiem 10% uz 6%.

Tagad, uzmanību, jautājums! Cik lielā mērā samazināsies pensijas, ja tām tiek novirzīts par 40% mazāk, nekā tas bija sākotnēji paredzēts? Pareizi! Samazināsies par 40%. Diemžēl, tas vēl nav viss! Pastāv uzskats, ka pensiju iemaksas saglabājas un uzkrājas. Tomār saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas datiem 10 gadu laikā pensionāru uzkrātā kapitāla pirktspēja ir kritusi par 0,6%.

Nav jābūt orākulam, lai prognozētu, ka šī atliktā problēma agri vai vēlu detonēs. Nākamos pensionārus sagaida nepatīkams pārsteigums tajā brīdī, kad viņi atnāks pakaļ pensijai. Tas nenotiks tuvākajā laikā, bet tomēr nedrīkst stāvēt dīkstāvē un gaidīt līdz kļūs par vēlu.

Valdības deguns ir jāiebaksta izdarītajā un jāpieprasa risinājums jau tagad, jo pēc 10 gadiem jau var būt par vēlu.

Comments
Share
Office