Andreja Mamikina nedēļas komentārs (26.02.2018 – 02.03.2018)

Andreja Mamikina nedēļas komentārs (26.02.2018 – 02.03.2018)

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis sācis uzbrukumu mazākumtautību skolām. Kāpēc tieši tagad? Atbilde slēpjas kādā noslēpumā.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) datiem kopš 2004. gada skolēnu skaits latviešu un krievu skolās ir samazinājies par trešdaļu, arī pedagogu skaits krievu un divplūsmu skolās ir sarucis tikpat lielā mērā. Turpretī skolotāju skaits latviešu skolās praktiski nav mainījies.

Lai optimizētu procesu, IZM bija jāatlaiž 5000 latviešu skolu skolotāju un jāslēdz vairāk kā 100 lauku skolu reģionos un mazpilsētās. IZM pasūtītā pētījuma autori nonākuši pie slēdziena, ka izglītības kvalitāte mazajās lauku skolās ir ļoti zema. Demogrāfiskā situācija turpinās pasliktināties, tāpēc, pēc pētījuma autoru domām, vilcināties ar izglītības reformu nedrīkst. Tas ir ļoti smags un nepopulārs lēmums, tas paātrinās lauku reģionu nāvi, kur iedzīvotāju skaits turpina sarukt.

Bet kāds tam sakars ar mazākumtautību skolām, kuras tika slēgtas ātri un bez žēlastības. Lieta tāda, ka mazākumtautību skolas bija nepieciešamas ministram kā aizsegs nepatīkamajai latviešu skolu reformai.

Diemžēl viss notika ne tā kā ministrs bija iecerējis. Dūmu aizsegu – mazākumtautību skolu reformu – viņš noorganizēja, bet kolēģi valdošajā koalīcijā uzbrukumā pret latviešu skolām tā arī nedevās. Nobijās.

Sanāca tā, ka mazākumtautību skolu reforma, kurai bija paredzēta aizsega loma, tā arī palika vienīgā. Freida cienīgs piemērs, kur impotence izglītības reformu realizēšanā kompensējās ar paaugstinātas agresijas izpausmēm pret nacionālajām minoritātēm.

Kārlis Šadurski jau ieņēma izglītības ministra amatu pirms 15 gadiem. Visu šo laiku viņa partija ir bijusi pie varas, bet skolēni ir gājuši skolā un pabeiguši to. Ministrs tā arī nespēja veikt reformu, lai uzlabotu izglītības kvalitāti un paaugstinātu skolotāju algas. Ja 15 gadu ilgā spārnu vēzēšana nav beigusies ar lidojumu, tad jāsecina, ka nav lemts. Šadurska kungs, pienācis laiks atkāpties no amata!

Comments
Share
Office