Andreja Mamikina nedēļas komentārs (27.11.2017 – 01.12.2017)

Andreja Mamikina nedēļas komentārs (27.11.2017 – 01.12.2017)

Kas ir Latvijas valdības prioritāte – bērni vai lielgabali? Lai atbildētu uz šo jautājumu pietiek ieskatīties 2018. gada valsts budžetā. Pēdējo 2 gadu laikā valdība ir palielinājusi militāro budžetu no 1,4% līdz 2%. Militārā joma saņems nākamgad par 209 miljoniem vairāk. Un kā būtu, ja bērni būtu prioritāte? Ņemam militārā budžeta pieaugumu un atdodam bērniem. Latvijā dzīvo 390 000 bērnu (jaundzimušie līdz 20. gadus veci). Militārās jomas finansiālā pieaguma apjoms – 209 miljoni eiro. Parēķinot sanāk, ka bērnu pabalsta apjomu varētu palielināt par 45 eiro mēnesī katram bērnam. Tas neprasītu dramatisku armijas atlaišanu. Pietiktu ar finansējuma saglabāšanu 2016. gada līmenī. Nākamā gada budžetā ģimenes pabalstiem ir atvēlēti vien 28 miljoni. Noliksim blakus militārā budžeta pieauguma skaitli un bērniem atvēlēto summu: 209 miljoni armijai pret 28 miljoniem bērniem. Latvijas valdības prioritāte ir skaidri redzama arī bez vārdiem.

Pa to laiku Eiropas Savienībā uzliesmo skandāls ap pasaulē visizplatītāko herbicīdu glifosātu. Katru gadu lauksaimniecībā izmantotu simtiem miljonu tonnu šīs ķimikālijas. 2015. gadā Starptautiskā Vēža pētījumu aģentūra (IARC) nāca klajā ar slēdzienu, ka glifosāts var izraisīt onkoloģiskas saslimšanas. Zem iniciatīvas grupas aicinājuma aizliegt minēto herbicīdu savus parakstus atstāja vairāk kā miljons ES iedzīvotāju. Oktobrī par glifosāta azliegšanu nobalsojām arī mēs – eiroparlamentārieši.

Mēnesi vēlāk Eiropas Savienības lauksaimniecības ministri Padomes sēdē ar balsu vairākumu nolēma pagarināt glifosāta izmantošanas atļauju vēl uz 5 gadiem. Lūk, tieši tā tiek grauta ticība Eiropas demokrātijai. Tajā pašā laikā, saskaņā ar statistikas datiem, pēdējo 25 gadu laikā saslimstība ar vēzi Latvijā ir divkāršojusies. Par iemeslu, tostarp, var uzskatīt arī slikto produktu kvalitāti.

Comments
Share
Office