Ārpolitika bez ūdens

Ārpolitika bez ūdens

Ikgadējās ārpolitikas debates Saeimā atstāja skumju iespaidu. Konkrēta satura trūkums bija iegremdēts gigantiskos runas plūdos.

Manuprāt, ir pienācis laiks atrast svarīgākos virzienus un jāsakoncentrējas uz tiem. Ir jābūt patiesiem, atklāti jāatzīst Latvijas ārpolitikas ierobežotās iespējas. Līdz ar to atkritīs pasaules lielo spēlētāju radītie jautājumi un problēmas, kuras Latvijas Ārlietu ministrijai atliek vien pieņemt, jo tos nevar ietekmēt.

Manuprāt ĀM tuvākajā laikā ir jāpievērš uzmanība 3 nopietniem mērķiem:

  1. Cīnīties par Eiropas fondu līdzekļiem pēc 2020. gada. Ir aktīvi jāiesaistās cīņā tāpēc, ka no Eiropas fondiem Latvijā ieplūst miljards eiro gadā, tas ir 3% IKP ik gadu, tas ir katrs astotais eiro valsts budžetā un teju 70% investīciju Latvijas ekonomikā. Finansējums var tikt samazināts vairāku iemeslu dēļ, par kuriem esmu rakstījis agrāk. 2018. gads ir noteicošais, tāpēc nopietni un racionāli ir jāizmanto visas ĀM iespējas Eiropas Savienības iekšienē, lai pēc 2020. gada finansējums Latvijai tiktu saglabāts iepriekšējā līmenī.
  2. Jāatjauno diplomātiskie sakari ar Krieviju. Jau vairākus gadus sakari ir absolūti iesaldēti, trūkst patstāvīgas ārpolitikas šajā sāpīgajā jautājumā. Tādu lietu kārtību apzināti ir izvēlējies ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Lai izkustētos no kritiskā punkta 2 valstu attiecībās, nav pat jāpārkāpj ES vadlīnijas Krievijas jautājumā, ir vien jāņem piemērs no tādām valstīm kā Somija un Austrija, kuras nav sarāvušas sakarus ar Krieviju, turpina regulāru un konstruktīvu dialogu, un uztur abpusēji izdevīgus tirdzniecības sakarus. Mūsu valstij ir ārkārtīgi svarīgs Krievijas tirgus un tranzīta saglabāšana.
  3. Darbs ar potenciālajiem investoriem un atbalsts mūsu eksportētājiem ārpus Latvijas. Šī sfēra ir mūsu vēstniecību galvenā atbildība, kurai vajadzētu rezultēties mūsu valsts budžeta papildināšanā un darba vietu skaita pieaugumā.

Mēs negaidām no ārlietu ministra atskaiti par to, kā kosmiskie kuģi iekaro jaunas galaktikas, bet gan reālus mērķus un konkrētus rezultātus. Tad ziņojums Saeimā par Latvijas ārpolitiku būs krietni īsāks, toties saturīgāks un vērtīgāks.

Comments
Share
Office