Atjaunojamais marazms. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Atjaunojamais marazms. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Iedomāsimies, ka Eiropai sāp papēdis. Bet Latvijai papēdis nesāp. Lai ārstētu Latvijas veselo papēdi, Eiropas Komisija lika mūsu valdībai nopirkt dārgu ziedi un smērēt veselo papēdi pulksteņrādītāja virzienā. Tā vietā, lai pateiktu, ka ar mūsu papēdi viss ir kārtībā, Latvijas valdība steidza izveidot necaurspīdīgu shēmu, plēš no iedzīvotājiem maksu par ziedes iepirkšanu, regulāri ieziež veselo papēdi un demonstratīvi izrāda prieku. Tas nav manas izdomas auglis, tas ir reāls process, kurā mēs visi piedalāmies jau daudzus gadus.

Vidēji Eiropas Savienībā vien 17,5 % enerģijas tiek iegūti no atjaunojamajiem resursiem. Līdz 2020. gadam ES ir uzstādījusi mērķi palielināt šo daļu līdz 20%. Latvija ar saviem enerģijas rādītājiem – 39% – ir čempione, un ieņem godpilno 3. vietu pēc Zviedrijas un Somijas (1).

Neskatoties uz to, ka mēs divkāršā apjomā pārspējam ES uzstādīto normu, Latvijā tika ieviesta elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente (OIK). Paaugstinātos tarifus apmaksā patērētāji, uzturot vēja turbīnas, mazās HES un elektrostacijas, kuras izmanto biomasu un biogāzi.

Ekoloģiskā čempiona 3. godpilno vietu Latvijai ļauj ieņemt ne jau minēto konstrukciju saražotās kripatas, bet gan Daugavas HES kaskāde (2.). Šīs HES ir uzbūvētas, galvenokārt, padomju laikos. Pirms 40 gadiem, bez Eiropas Savienības, bez direktīvām un regulām, papildus tarifiem un bez centībā izvalbītām acīm, Latvija teju divkāršā apjomā jau bija pārspējusi mērķi, kuru ES ir uzstādījusi 2020. gadam.

Starp citu, Latvija tagad būtu pirmajā vietā Savienībā, ja 80-jos gados būtu uzcelta Daugavpils HES. Tomēr tolaik ne tikai Daugavpils HES, bet arī Rīgas metro būvi nobloķēja ekoloģiskā kustība, kura spītīgi pretojās visam, kas nāca no Maskavas.

Tātad ES enerģētikas jomas mērķi sasniegti divkāršā apmērā jau padomju laikos. Tāpēc aicinu izbeigt ķēmoties un apturēt iedzīvotāju naudas izsūkšanas mehānismus par labu tiem, kuri saražo mikroskopisku daļu Latvijas elektroenereģijas. Jāizbeidz bezjēdzīgo un tukšo rūpalu – vesela papēža ārstēšanu ar dārgu ziedi. Ir jāpievērš uzmanība īstu problēmu risināšanai, kuru mūsu valstī ir daudz.

  1. EUROSTAT
  2. PROVIDUS
Comments
Share
Office