Bezvīzu režīma ieviešana ar Gruziju pozitīvi ietekmētu arī Latvijas ekonomiku

Bezvīzu režīma ieviešana ar Gruziju pozitīvi ietekmētu arī Latvijas ekonomiku
Gruzijas parlamenta spīkers Iraklijs Kobahidze un Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins

Rīga, 2.febr., LETA. Bezvīzu režīma ieviešana ar Gruziju pozitīvi ietekmētu arī Latvijas ekonomiku, aģentūrai LETA sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Andrejs Mamikins (S), kurš ir arī EP Ārlietu komitejas pastāvīgais ziņotājs.

Runājot par EP lēmumu atbalstīt bezvīzu režīma ieviešanu ar Gruziju, Mamikins sacīja, ka tas apliecina, ka EP vairākums iestājas par Gruziju. “Esmu ļoti gandarīts, jo tas paplašinās cilvēku kontaktus, kā arī atstās labu ietekmi uz Latvijas ekonomiku – redzēsim vairāk tūristus, kuri rezervēs viesnīcas, tērēs naudu. Tas ir tikai apsveicami,” viņš sacīja.

Mamikins arī norādīja, ka lēmums ir taisnīgs, jo līdz šim Eiropas Savienības (ES) pilsoņi varēja doties uz Gruziju bez vīzām, taču Gruzijas pilsoņi uz Šengenas zonas valstīm to tik viegli nevarēja darīt.

“Principā šodienas debates parādīja, ka tikai ES ienaidnieki bija kategoriski pret šādu iespēju,” sacīja Mamikins, kurš klāstīja, ka debatēs uzdevis “zilās kartītes” jautājumu Naidžela Farāža grupas pārstāvim, kura ieskatā šāds lēmums radīs tikai apdraudējumu. Mamikins šādai nostājai nepiekrita, kā arī mudinājis kolēģi ātrāk pamet posteni, ja jau esot tik grūti strādāt par EP deputātu.

Mamikins arī pauda gandarījumu par to, lai arī EP pārstāvētajām grupām bieži vien ir dažādas domstarpības, tomēr šajā jautājumā lielākoties valdījusi vienprātība. Viņš arī skaidroja, ka bezvīzu režīma ieviešana ar Gruziju tikai padarīs Gruzijas pases pievilcīgākas, līdz ar to daudzi cilvēki varēs atgriezties Gruzijas konstitucionālajā telpā.

Turklāt šāds lēmums pozitīvi ietekmēs ne tikai Gruzijas un ES attiecības, bet arī Gruzijas un Krievijas attiecības, uzskata Mamikins.

Jau vēstīts, ka EP ceturtdien atbalstījis bezvīzu režīma ieviešanu ar Gruziju.

Lēmums vēl jāapstiprina ES Padomei, un tas stāsies spēkā tikai tad, ja tiks ieviests bezvīzu režīma apturēšanas mehānisms, kas ļaus uz laiku atjaunot vīzu režīmu gadījumā, ja pieaugs migrācija vai būs risks sabiedriskajai drošībai, norādīts EP tīmekļa vietnē ievietotajā paziņojumā.

EP ziņotāja Marija Gabriela atzina “plašās un sarežģītās reformas”, ko Gruzija īstenoja, lai tai varētu piešķirt bezvīzu režīmu, kā arī izteica pateicību tās varasiestādēm un pilsoņiem par to konsekvenci un pacietību. Gabriela arī apsveica Gruzijas pilsoņus par to demokrātiskās pārliecības spēku, piebilstot, ka bezvīzu režīms pavirza Gruziju tuvāk ES.

Par bezvīzu režīma ieviešanu ar Gruziju nobalsoja 553 EP deputāti, pret bija 66, bet vēl 28 atturējās.

Režīms paredz, ka gruzīniem, kuriem būs biometriskās pases, būs tiesības bez vīzas iebraukt ES uz 90 dienām jebkurā 180 dienu periodā biznesa, tūrisma vai ģimenes iemeslu dēļ, bet tas nedos tiesības strādāt.

Paziņojuma tekstā norādīts, ka Tbilisi izpildīja visus bezvīzu režīma ieviešanas kritērijus. Tajā arī piebilsts, ka Eiropas “Komisija pienācīgi uzraudzīs šo kritēriju turpmāku pildīšanu, īpaši cīņā pret organizēto noziedzību”.

Bezvīzu režīms attiecas uz Šengenas zonu, kurā ir 22 ES dalībvalstis (visas, izņemot Bulgāriju, Horvātiju, Īriju, Kipru, Lielbritāniju un Rumāniju), kā arī Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice.

Tālāk lēmums ir jāapstiprina ES Padomei. Pēc tam, kad ministri tekstu būs parakstījuši, tas tiks publicēts ES Oficiālajā Vēstnesī.

Bezvīzu režīms ar Gruziju stāsies spēkā tajā pašā datumā, kad pārskatītais bezvīzu režīma apturēšanas mehānisms, ko EP apstiprināja 15.decembrī, bet kura oficiālais tulkojums vēl nav pabeigts.

Comments
Share
Office

Leave a reply