Cenzūra maršē

Cenzūra maršē

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) uz trim mēnešiem aizliedza Latvijā retranslēt Krievijas telekanālu RTR. Speciālie dienesti ir ierosinājuši desmitiem lietu pret Latvijas iedzīvotājiem par sociālajos tīklos izteiktu viedokli. Tiek organizēti un dāsni finansēti kantori, kuru uzdevums ir cīnīties pret viltus ziņām. Notikumu attīstības loģika parāda, ka internetā drīz tiks ieviesta visaptveroša cenzūra. Nesatraucieties, tas tiek darīts mūsu labumam.

Koncepcija “labestībai vajadzīgas dūres” jeb “demokrātijai sevi ir jāsargā” viegli pārveidojas sistēmā, kad “labvēļi ar dūrēm” kļūst līdzīgi autoritāriem līderiem. Viņi zina “patiesību” un grib pasargāt savus iedzīvotājus no “nepatiesības”. Viņu acīs iedzīvotāji ir nepilnvērtīgas būtnes, kuras nav spējīgas saprast dažādu informāciju. Šajā gadījumā nonākam situācijā, kad “gudrā” elite rūpejās par “tumsonīgo” tautu. Rodas jautājums: kāds tam sakars ar demokrātiju, un kas viņiem liek domāt, ka viņi ir visgudrākie?

Nav demokrātijas bez viedokļu brīvības. Demokrātijas spēks ir tajā, ka tā rada platformu, kur politiskie līderi nāk ar savām idejām un vērtībām, cenšoties pārliecināt iedzīvotājus par savas nostājas pareizumu. Viedokļu apmaiņas rezultātā ļaudis izlemj, kuram uzticēt varu.

Problēma ir faktā, ka daudziem mūsdienu Eiropas līderiem nav savas pārliecības un vērtību. Viņi uzliek masku un garlaicīgi tēlo. Ļaudis redz un sajūt falšumu. Līderi uztraucas, baidās no sava vājuma un atmaskošanas. Visvieglākais risinājums kailajam karalim ir palikt kailam, aizbāžot mutes oponentiem.

Cenzūra nav rūpes par cilvēkiem. Cenzūra ir elites rūpes par sevi. Latvijā maršē cenzūra, pienācis laiks to apturēt.

Comments
Share
Office