CETA ratificēšana ir paralēlās pasaules radīšana transnacionālajām korporācijām un to īpašniekiem

CETA ratificēšana ir paralēlās pasaules radīšana transnacionālajām korporācijām un to īpašniekiem

Nākamajā nedēļā Eiropas Parlaments balsos – vai apstiprināt ES-Kanādas tirdzniecības līgumu (CETA).

Pērnā gada beigās Eiropas Parlamenta vairākums noraidīja priekšlikumu nodot CETA līgumu Eiropas Savienības Tiesas ekspertīzei, lai izvērtētu tā atbilstību Eiropas tiesībām. Līdzvērtīgs mehānisms jau tika pielietots attiecībā uz ES-Singapūras tirdzniecības līgumu. Pārbaude rezultējās daudzu nesakritību konstatēšanā. Pēc Latvijas eiroparlamentārieša Andreja Mamikina domām, Eirokomisija mēģina “dabūt cauri” vienošanos bez pārbaudes, jo baidās, ka tādas pašas problēmas atklāsies CETA gadījumā.

Andrejs Mamikins: “CETA apstiprināšana turpinās (maigākā formā) veidot paralēlo pasauli transnacionālajām korporācijām un to īpašniekiem. Ar atsevišķām, investoriem domātām, tiesām, kuras būs nodalītas no ES nacionālajām juridiskajām sistēmām. Šajās speciālajās instancēs transnacionālās korporācijas varēs iesūdzēt tiesā valstis, ja uzskatīs, ka ir pārkāptas viņu biznesa “leģitīmās intereses”. Ja kompānijas ar tiesu starpniecību panāks lēmumu par kompensāciju izmaksu nesaņemtas peļņas gadījumā, samaksāt nāksies nodokļu maksātājiem. Rezultātā politiķi un ierēdņi būs spiesti pieņemt lēmumus nevis sabiedrības, bet gan investoru un transnacionālo korporāciju interesēs.

Nav brīnums, ka cilvēki visā pasaulē sāk protestēt pret to, ka reālā vara no ievēlēto varas orgānu rokām pakāpeniski nokļūst tādu sistēmu rokās, kuras sabiedrība nevar kontrolēt. Šādas starptautiskās tirdzniecības sistēmas radīšana ir viens no “jaunās kārtības” elementiem. Tieši tāpēc es balsošu pret CETA.”

Comments
Share
Office

Leave a reply