Cik maksā 15 gadi Eiropas Savienībā? Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Cik maksā 15 gadi Eiropas Savienībā? Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Šogad aprit 15 gadi kopš Latvija ir Eiropas Savienības kopienā. Mūsu valsts pa šo laiku ir saņēmusi no eirofondiem 10 miljardus eiro un pazaudējusi 15 % iedzīvotāju. Kāpēc eirofondu līdzekļi nespēja atturēt simtiem tūkstošu iedzīvotāju no aizbraukšanas?

Tam ir vairāki iemesli:

  1. Eirofondu līdzekļu efektīvai ieguldīšanai traucē “apgūšana”, kukuļi, korupcija un nolaidība.  Rezultātā ekonomika un sabiedrība nesaņem jaunas iespējas, kuras vairotu labklājību un palīdzētu izrauties no nabadzības žņaugiem.
  2. Zems sociālās aizsardzības līmenis. Ļaudis uzdod sev jautājumu: “Kas ar mani notiks, kad es kļūšu vecs, ja ar mani notiks kāda nelaime vai es palikšu bez darba? Cilvēki netic, ka valsts parūpēsies par viņiem grūtā brīdī, tāpēc brauc prom uz citu valsti, kur sociālā aizsardzība ir labā līmenī.
  3. Necieņa pret Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Krievvalodīgajiem tik bieži ir teikuši, ka viņi šeit ir lieki, ka ļaudis tam galu galā noticēja un aizbrauca prom.

Minētās 3 problēmas ir jārisina. Ir jākontrolē ieguldījumu efektivitāte, jācīnās pret korupciju, nepieciešama sociālās sistēmas pārveidošana un jāmaina attieksme pret mazākumtautībām.

Pārmaiņas nepieciešamas visos līmeņos – gan valstiskajā, gan pašvaldību, gan Eiropas līmenī. Ko var darīt Eiropā? Var piespiest nacionālās valdības veikt reformas, rīkojoties viņu vietā. Piemēram, mēs – Sociālistu un demokrātu progresīvā alianse (S&D) – ieviesām programmu “Jauniešu garantija”, kura sniedza bezmaksas izglītības iespējas tūkstošiem jauniešu, mēs izcīnījām finansējumu atbalsta programmai “Bērnu garantija”, kura mazinās bērnu nabadzību Eiropas Savienībā, mēs aktīvi virzījām mazākumtautību tiesību pārkāpumu atklāšanas sistēmu ES valstīs un atbalstījām pārnacionālās Eiropas prokuratūras izveidi, kura cīnīsies ar eirofondu izzagšanu.

Ja manas aprakstītās problēmas Latvijā netiks risinātas, eirofondu līdzekļi nepalīdzēs. Tādu stāvokli var salīdzināt ar ūdens nešanu sietā. Galu galā valsts arvien vairāk līdzinās mazajiem, par eirofondu līdzekļiem atremontētajiem, reģionālo pilsētiņu centriem, – atremontētiem, bet pilnīgi tukšiem…

Comments
Share
Office