Cik maksā paranoja? Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Cik maksā paranoja? Andreja Mamikina nedēļas komentārs
attēls: thecable.ng

Kad es biju televīzijas žurnālists, pie manis atnāca kāda dāma un atklāja, ka augšējā stāva kaimiņi viņu apstaro ar īpašiem stariem. Viņai neviens neticēja. Piepeši esot uzradies kāds labs cilvēks, kurš nopietni uzklausīja viņas problēmu un par vairākiem tūkstošiem piedāvāja uzstādīt speciālus griestus ar aizsardzību pret stariem.

Ar NATO saistīto izdevumu palielināšanai ir tāds pats raksturs. Ja jūs ilgi skandināsiet par briesmām, atradīsies labi ļaudis, kuri par dāsnu atlīdzību palīdzēs jums briesmas novērst.

NATO valstu līderi deklarē, ka ir ļoti nobijušies no Krievijas, tāpēc ir jāpalielina izdevumi. Turklāt steidzami! Vai tad kāds var justies mierīgs zinot, ka Ziemeļatlantijas Līguma organizācija tērē tikai 13 reizes vairāk nekā Krievija? 2017. gadā NATO iztērēja 917 miljardus dolāru, bet Krievija – 67 miljardus dolāru.

Lai vai kā, tomēr šī gigantiskā atšķirība nespēj darīt NATO dalībniekus mierīgus. Iespējams, pārbīļa dēļ viņi nekādi nespēj sakarīgi noformulēt, – cik liela starpība tiem ļaus atslābināt drudžaini sakrampētos locekļus un iekaisušos prātus. Vai mums vajag turpmāk tērēt 15, 20 vai 30 reizes vairāk nekā Krievija?

Nav jau tā, ka Eiropas politiķi patiešām ticētu neglābjamajai nolemtībai. Lieta tāda, ka pēc meistarīgi tēlotajām šausmām, viņi negrib izgāzties kā veca sēta un zaudēt pašcieņu ne savās, ne apkārtējo acīs. Tāpēc ES varasvīriem nāksies nopirkt no veiklajiem darboņiem staru necaurlaidīgos griestus. Diemžēl tādas ekstras iegādei vajadzēs vēlreiz kārtīgi izpurināt nodokļu maksātāju kabatas.

Latvijas lēmumu pieņemēji, kā viņiem bija likts, 3 gadu laikā divkāršoja militāros izdevumus – no 250 miljoniem eiro līdz pusmiljardam. Valstij, kur nelabvēlīgās sociālās sistēmas, finansiālā novārtā pamestās izglītības un medicīnas nozares dēļ ir aizbraukusi vairāk kā trešā daļa iedzīvotāju, tas ir pārdrošs solis. Jo vairāk tāpēc, ka bruņojums tiek pirkts nevis Latvijā, bet ārzemēs. Pretī mēs saņemam ilgstošā lietošanā pabijušus bruņutransportierus, kurus pārdevēji ir laimīgi ieskapēt mums, nevis nosūtīt uz pārkausēšanu.

Nobeigumā atgriezīšos pie stāsta par dāmu. Pēc tam, kad iejūtīgais meistars par lielu naudu bija uzstutējis staru necaurlaidīgos griestus, dāmas apstarošanai tika darīts gals. Tomēr kaimiņi neesot ilgi sēdējuši ar klēpī saliktām rokām, viņi sākuši pa atslēgas caurumu dāmas dzīvojamajā platībā laist iekšā… indīgu gāzi.

Kāds ir secinājums? Pirms izšķērdīgi iegādāties dārgus griestus, Eiropas politiķiem derētu izārstēt paranoju. Nodokļu maksātājiem tas ietaupītu līdzekļus.

Comments
Share
Office