Demokrātija tiešsaistē: kā valdības ieiet ciparu pasaulē

Demokrātija tiešsaistē: kā valdības ieiet ciparu pasaulē

Lai nobalsotu internetā, vajag vidēji 90 sekundes, savukārt brauciens, lai nobalsotu klātienē, aizņems 30 vai pat vairāk minūtes. Kāpēc pasaulē, kurā internetā var izsaukt taksometru, izmantot banku pakalpojumus un pat iegūt izglītību, interneta balsošana joprojām ir reta parādība?

Igaunija šajā jomā ir celmlauzis. Katrs trešais igaunis vēlēšanās balso tiešsaistē.

Taavi Kotka (Igaunijas Ekonomikas un komunikācijas ministrijas vice-kanclers): “Mēs faktiski esam visu digitalizējuši. Tāpēc no valdības puses 99,5 % darbību ir digitalizēti. Papīru izmanto ļoti retos gadījumos.

Valdības izmanto elektroniskās ID kartes, lai digitāli pārbaudītu identitāti. Šis jaunietis Beļģijā nesen ieguva karti un cenšas saprast, kā to iespējot tiešsaistē. Kaut gan 15 ES valstīs jau ir šādas kartes, Igaunija ir vienīgā valsts, kas plašos apmēros vēlēšanās ļauj balsot internetā.

Kaut gan tas ir ātri un ērti, vai šie procesi patiesi stiprinās demokrātiju? 

Ramons Hauregi Atondo (S&D, Spānija): “Mēs necenšamies pārvērst reprezentatīvo demokrātiju par tiešo demokrātiju. Bet mēs uzskatām, ka uzlabota lēmumu pieņemšana, iesaistot pilsoņus, rada labāku demokrātiju.”

Eirodeputāti vēlas, lai dalībvalstis vairāk izmantotu šos rīkus, vienlaikus nodrošinoties pret uzlaušanu un identitātes viltošanu.

Comments
Share
Office