Digitālās dzīves uzlabojumi ES

Digitālās dzīves uzlabojumi ES

Ceļo, iepērcies, skaties televīziju un sazinies visā ES bez šķēršļiem un papildus izmaksām. Tie ir galvenie ES vienotā tirgus mērķi.

Iepirkšanās tiešsaistē: mazāk ierobežojumu, lai iegūtu labākus piedāvājumus

Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem lielākā daļa no tiešsaistes iepirkšanās vietnēm ES nepiedāvā savas preces pircējiem no citām valstīm vai piedāvā tās par atšķirīgu cenu. Taču 2017. gada Ziemassvētki un Jaunais Gads varētu būt pēdējie, kuros patērētājiem jācīnās ar tā saucamo ģeo-bloķēšanu.
2017. gada novembrī Eiropas Parlaments panāca pagaidu nolīgumu ar ES valdībām, lai tās novērstu problēmas, kas saistītas ar iepirkšanos tiešsaistē. 2018. gada Ziemassvētkos un Jaunajā Gadā tiešsaistes pircējiem vairs nebūs jāsaskaras ar šādām diskriminācijas formām.

Kad esmu iegādājies dāvanu – kā būs ar piegādi?

Atverot ES tiešsaistes tirgu, ir jāuzlabo arī piegādes nosacījumi un patērētāju aizsardzība. Lai padarītu pieejamākas un efektīvākas pārrobežu paku piegādes, EP deputāti lūguši uzraudzīt piegāžu cenu atbilstību visā ES.

Taču arvien biežāk cilvēki iegādājas arī digitālus produktus, kas notiek, ja tie nedarbojas?

2017. gada novembrī tika apstiprināti pirmie ES mēroga noteikumi par digitālajiem līgumiem. Saskaņā ar šiem noteikumiem tiešsaistes pircējiem būs tiesības uz kompensāciju gadījumā, ja tiešsaistē nopirktā spēle, programma, mūzika vai cita digitālā prece nedarbojas.

Nav aizmirsts arī par filmām

Vairāk nekā puse (53%) ES pilsoņu skatās filmas un seriālus tiešsaistē biežāk nekā reizi nedēļā, un viņi varēs turpināt to darīt arī 2018. gadā.  2017. gada maijā deputāti apstiprināja jaunus noteikumus, kas lietotājiem ļaus izbaudīt tiešsaistes abonēšanu, ceļojot visā ES. Ikviens, kas ir samaksājis par tiesībām skatīties, klausīties vai lasīt tiešsaistes saturu no pakalpojuma sniedzēja savā mītnes valstī, to drīkstēs izmantot arī jebkurā citā ES valstī. Šī regula dalībvalstīm jāīsteno 2018. gada laikā.

Labs savienojums visiem
Taču, lai baudītu digitālo saturu, lietotājiem nepieciešams uzticams ātrgaitas savienojums. WIFI4EU, finansēšanas shēma, kas paredzēta bezmaksas wi-fi savienojuma ieviešanai publiskās vietās visā ES, varētu būt atvērta valstu pieteikumiem jau 2018. gada sākumā.  EP deputāti šo shēmu apstiprināja 2017. gada septembrī. Iniciatīvas WIFI4EU mērķis ir panākt, lai līdz 2020. gadam vairāk nekā 6000 kopienu visā ES būtu pieejams bezmaksas wi-fi savienojums.

Tāpat neaizmirsīsim, ka kopš 2017. gada 15. jūnija tu vari zvanīt, sūtīt ziņas un izmantot internetu visā ES par tādu pašu samaksu kā mītnes valstī.

Comments
Share
Office