Dzīrēm nav pamata. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Dzīrēm nav pamata. Andreja Mamikina nedēļas komentārs
Foto: France24

Eiropas Parlamenta vēlēšanas beigušās, bet problēmas palikušas. Vadošās Eiropas partijas noformulēja pret ko tās cīnās, bet nevar konkrēti pateikt par ko tās iestājas.

Pirms vēlēšanām daudzi brēca, ka steidzami ir jābalso tieši par viņiem, pretējā gadījumā uzvarēs eiroskeptiķi, tad visi dabūs trūkties. Eiroskeptiķu sasniegumi vēlēšanās patiešām ir vērā ņemami, bet tie nevar pretendēt uz globālu pārmaiņu ieviešanu pastāvošajā kārtībā.

Vēlēšanu rezultāti tiek pasniegti kā proeiropeisko spēku grandioza uzvara. Katra no proeiropeiskajām politiskajām grupām pasludinājusi to par savu panākumu. Tā nebūt nav varonīga uzvara, tāds ir šābrīža spēku sakārtojums. To veicināja vairāki faktori: ekonomiskais cikls bija labvēlīgs, bezdarba rādītāji krītas, uz laiku ir izdevies aizvērt ES robežas un apturēt bēgļu ieplūšanu (tā ļoti kaitināja daudzus vēlētājus).

Tomēr svinēt uzvaru Eiropas elitei ir pāragri. Sistēmas konstrukcijas izturība atklājas krīzes situācijā, nevis labvēlīgos laikos. Neviena no Eiropas Savienības globālajām problēmām joprojām nav atrisināta. Slimības simptomi ir vien uz laiku apturēti. Slimībai uzliesmojot, vidusmēra eiropieša labais noskaņojums var krasi mainīties.

Cikliskais ekonomikas kritums nav aiz kalniem, bet tā veiksmīgas pārvarēšanas instrumentus Eiropas Savienības vadība joprojām nav atradusi. Nav atbildes uz jautājumu: kā pārraut apburto loku? Novecojošajai Eiropai nepieciešamas darba rokas un gudri prāti, taču ievērojama eiropiešu daļa nevēlas ielaist savā valstī migrantus. Vēlēšanu uzvarētājiem nav kopīga Eiropas Savienības nākotnes un eiropiešu kopējo vērtību redzējuma. Vienota gribas centra nepastāvēšana apstākļos, kad citiem pasaules konkurentiem tas ir, atspoguļojas bezspēcībā visaktuālākajos jautājumos. Ja situācija netiks nopietni izanalizēta, eiforiju var nomainīt šoks, tostarp tiem, kas šobrīd dzīro.

Comments
Share
Office