EDSO vēro, karš turpinās

EDSO vēro, karš turpinās

“Situācija Donbasā pasliktinās. Kuru katru mirkli tā var kļūt nekontrolējama,” Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas sēdē paziņoja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) ģenerālsekretārs Lomberto Zanjers. 

Ģenerālsekretārs ir norūpējies par to, ka netiek ievērots pamiers. Ik dienu notiek apšaudes, ir jauni upuri. Pēdējās divas nedēļas EDSO gadu ilgās misijas ietvaros var raksturot kā vissliktākās.

Šīs organizācijas novērotāji kļuvuši par vienīgo aiztures faktoru karojošo pušu starpā. EDSO uzdevums ir sekot tam, kā karojošās puses ievēro pamieru, tāpēc, bez fiziskās klātbūtnes, un smagā bruņojuma atvilkšanas vietās, uzstādītas novērošanas kameras. Zanjera kungs atklāja, ka no viņa kabineta var vērot notiekošo piefrontes līnijā.

Diemžēl, ir sarežģījumi. Bieži vien novērošanas kameras tiek ļaunprātīgi sašautas. Reiz māja, pie kuras bija uzstādīta novērošanas kamera, tika iznīcināta. Ar smagā bruņojuma atvilkšanas vietām arī ir problēmas: bija gadījums, kad nezināmas personas, iepriekš sasitot visas kameras, atvilka no konkrētās vietas visu smago artilēriju. Tehnikas atrašanaš vieta joprojām nav zināma.

“Kaut mums būtu komercsatelīts!” sapņaini ieminējās ģenerālsekretārs. Bet tie ir vien sapņi… Līdzekļu nav, bet uz satelīta ierīcēm filmētajam materiālam, ko piedāvā konfliktā iesaistītās puses, nevar balstīties. Šāds materiāls varot būt safabricēts vai arī vienpusīgs. Tas nozīmē, ka otra puse tos nekad neatzīs par pierādījumu.

Noklausījies no zāles uzdoto jautājumu par attiecībām ar Krieviju, Zanjera kungs nopūtās un atbildēja: “Jūs taču saprotat, ka es nevaru būt pilnīgi atklāts, jo, iespējams, mūsu tikšanās tiek filmēta. Tomēr, augstais pārstāvis centās noformulēt atbildi: “Krievija, protams, ir ļoti sarežģīts, bet nozīmīgs partneris. Lai sasniegtu rezultātu , ar šo valsti ir jāstrādā!” Krievijas vadība neuzticas EDSO, uzskatot organizāciju par Rietumu instrumentu, kuram ir slēpts mērķis uzbrukt un apdraudēt Krievijas intereses. No otras puses, Krievija saprot, ka, neskatoties uz trūkumiem, tik pastāvīga organizācija kā EDSO, var būt noderīga. Turklāt Krievijai tamlīdzīgu instrumentu nav.

Lomberto Zanjers uzsvēra, ka Krievija ļoti uzmanīgi seko jaunu darbinieku iecelšanai organizācijas amatos. Piemēram, nesen tika atsaukts viens novērotājs. Tam par iemeslu kļuva aizdomas, ka minētais darbinieks reiz kritiski izteicās jautājumā, kas skar Krimas tatārus. Misijas finansēšana Donbasā ir pārlieku dārga EDSO, tāpēc izdevumus sedz Krievija un ES. Ja Krievijai kaut kas nepatīk, seko caurspīdīgs mājiens par finansējuma pārtraukšanu.

Kāds deputāts citēja raksta fragmentu par notikumiem Donbasā: “Pie novērotājiem pienāca cilvēks kamuflāžā un teica: “Vācieties prom no šejienes! Šiet tūlīt sāksies apšaude!” Pēc laipnā brīdinājuma saņemšanas, novērotāji aizklapējuši savus klēpjdatorus un steidzīgi pazuduši!

Atbildot, ģenerālsekretārs ar aizvainojuma noti balsī pasvītroja, ka daudzi nesaprot misijas jēgu: “Mēs esam novērotāji nevis miera uzturētāji. Mūsu uzdevums ir fiksēt pamiera vienošanās pārkāpumus. Mēs neizšķiram karojošās puses.”

Eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins pēc noklausīšanās rezumēja: “Saruna ar EDSO ģenerālsekretāru atstāja smagu pēcgaršu. Tēlaini izsakoties: novērotājs stāv pie nāvējoši smaga slimnieka gultas un fiksē viņa stāvokli videolentē. Ārsta nav. Slimniekam kļūst arvien sliktāk, bet filmētājs nespēj palīdzēt, viņš vien turpina filmēt agoniju.”

 

 

Comments
Share
Office

Leave a reply