Eirodeputāti Toom un Mamikins: ES politika attiecībā pret Sīriju maina virzienu

Eirodeputāti Toom un Mamikins: ES politika attiecībā pret Sīriju maina virzienu
Jana Toom (ALDE, Igaunija), Andrejs Mamikins (S&D, Latvija)

Eiropas Parlamenta deputātu Janas Toom (ALDE, Igaunija) un Andreja Mamikina (S&D, Latvija) preses relīze.

Eirodeputāti Toom un Mamikins: ES politika attiecībā pret Sīriju maina virzienu.

“ES pieliks maksimālas pūles, lai izvairītos no Sīrijas valsts administrācijas kolapsa. Valsts funkcionēšanai ir jānodrošina pārvaldes struktūru saikne visā valstī un visos līmeņos,” teikts 2017. gada 14. marta kopējā publiskajā Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības (ES) augstās ārlietu pārstāves Federikas Mogerīnī paziņojumā. Noteiktos apstākļos, “ES ir jānodrošina divpusējas attiecības ar Sīrijas valdību (…) ekonomiskās attīstības interesēs un jautājumos, kas saistīti ar pārvaldes problēmām.”

Eiropas Parlamenta deputāti Jana Toom un Andrejs Mamikins, kuri pirms 2 dienām ir atgriezušies no vizītes Aleppo un Damaskā, apliecinājuši vislielāko gandarījumu, ka ES galvenā diplomāte Frederika Mogerīnī ir atteikusies no neproduktīvas retorikas pret Bašara al Asada “necieņas vērto režīmu”.

Privātajās sarunās daudzi Eiropas diplomāti jau sen ir pauduši viedokli, ka ES sankciju ieviešana pret oficiālo Damasku ir trieciens vienkāršajai Sīrijas tautai, kas ir smagi cietusi sešus gadus ilgajā pilsoņu karā. Beidzot tas ir kļuvis skaidrs visaugstākajā ES valdības līmenī,” ar gandarījumu uzsvēra eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins. 

Pēc Janas Toom domām, Tuvo Austrumu ekspertiem un nopietniem diplomātiem jau pašā Sīrijas konflikta sākumā bija skaidrs, ka Bašaru al Asadu divos gados neizdosies tik vienkārši “pārmest pār kārti”, jo viņu atbalsta liela daļa iedzīvotāju. Tagad, kad visiem ir kļuvis skaidrs, ka Asads neies prom, eiropieši ir pauduši gatavību sadarboties. “Labāk vēlāk, nekā nekad!” pasvītroja Andrejs Mamikins. 

Abi deputāti šajās dienās apmeklēja Sīriju Eiroparlamenta neoficiālās delegācijas “Mierīgas noregulēšanas atbalstam” sastāvā. Sīrijā delegācija satikās ar ANO mītnes pārstāvjiem Damaskā, Sīrijas Sarkanā Pusmēness pārstāvjiem Aleppo, valsts reliģiskajiem līderiem, prezidentu Bašaru al Asadu, parlamenta spīkeri Hadiju Abbasu, ar valdošo frakciju un opozīciju, Sīrijas ārlietu ministru Validu Muallemu un Čehijas vēstnieci Sīrijā Evu Filippi – vienīgās diplomātiskās misijas vadītāju, kas strādā Damaskā arī pilsoņu kara laikā. 

Eiroparlamentārieši, apvienojušies grupā, uzskata par savu pienākumu atjaunot pilnvērtīgu dialogu ar Sīrijas tautu, sankciju atcelšanu, kas nodara milzīgus zaudējumus civiliedzīvotājiem, un atbalstīt konflikta noregulēšanu mierīgā ceļā. “Uz minētā viedokļa fona, Mogerīnī pozīcija, kaut arī novēlota, ļoti iepriecina: ja Eiropas Komisija ir gatava atzīt savas kļūdas, Eiropas Savienībai ir reālas iespējas sniegt savu ieguldījumu miera atjaunošanā reģionā,” pārliecināti abi deputāti. 

Ar kopējā Eiropas Komisijas un Eiropas Savienības (ES) augstās ārlietu pārstāves Federikas Mogerīni kopējā paziņojuma teksta orģinālu var iepazīties šeit: 

https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/1_en_act_part1_v9.pdf

Comments
Share
Office