A.Mamikins: “Latvijas Radio 1 kurina etnisko naidu un nesaticību”

A.Mamikins: “Latvijas Radio 1 kurina etnisko naidu un nesaticību”

Eiropas parlamenta deputāts Andrejs Mamikins ir vērsies LR Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu, kurā lūdz uzsākt kriminālprocesu pret Latvijas Radio 1 žurnālistu Aidi Tomsonu par nacionālā, etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu.

A. Mamikins grib vērst uzmanību uz LR1 programmas “Brīvais mikrofons” saturu,  kas bija klausāms radio ēterā 2016. gada 4. martā plkst. 12:45. Programmas pirmajā minūtē 45. sekundē žurnālists Aidis Tomsons nolasīja tiešajā ēterā klausītāja Zigurda  e-pasta sūtījumu:

“Viss, ko jūs stāstāt (tēma  par kailgliemežiem, kas tika apspriesta agrāk raidījumā) pārnesiet uz to, kas notiek Eiropā ar bēgļiem, vai tiešam nesaskatāt asociācijas?  Ātri pielāgojas, daudz ēd, nomāc vietējas sugas, lai iedzīvotos (žurnālista smiekli). Ko darīt? Ļauties vai lietot repelentus un indes pastiprinātā daudzumā? Tikai dabas norises nepakļaujas stulbo politiķu teorijām un  tikai pasakiet, ka tā tas nav!”

A. Mamikins uzskata, ka minētie izteikumi ir vērsti uz nacionāla, etniska naida vai nesaticības izraisīšanu sekojošo iemeslu dēļ:

  • nolasītajā tekstā noniecinošā formā ir izteikta attieksme pret konkrētu cilvēku grupu, proti, bēgļiem. Kā zināms, šie cilvēki bēg no kara, daudzi no tiem ir  zaudējuši savus ģimenes locekļus un mājas;
  • runa ir par visiem bēgļiem bez izņēmuma, tostarp, bērniem, sievietēm un veciem cilvēkiem;
  • teksta autors salīdzina visus šos cilvēkus ar gliemežiem, piedēvējot viņiem visiem negatīvas īpašības;
  • mirkli vēlāk, atkārtoti salīdzinot ar gliemežiem, piedāvā kā risinājumu izmantot indi. Citiem vārdiem – piedāvāja ar bēgļiem rīkoties kā ar gliemežiem – iznīcināt tos.

“Piedāvājums iznīcināt  kādu cilvēku grupu, nav svarīgi, kāda formā tas izteikts, nav pieļaujams! Tā rīkoties ir amorāli un nosodāmi.  Šāds aicinājums tika izteikts radio ēterā un to varēja dzirdēt plaša auditorija”, – norāda A. Mamikins.

A. Mamikins uzsver, ka ņemot vērā likuma prasības žurnālists varēja:

  • nelasīt šo tekstu vispār;
  • nolasīt šo tekstu ar komentāriem, ka runa nav par gliemežiem, bet par dzīviem cilvēkiem, kas nonākuši nelaimē un ka šādi salīdzinājumi nav pieļaujami.

Žurnālists bez komentāriem izlasīja šo tekstu un  smējās, parādot, ka klausītāja Zigurda salīdzinājums šķitis viņam ļoti uzjautrinošs, atzīmē EP deputāts A. Mamikins.

AT Krimināllietu tiesu palāta secināja: «Rasisms sakņojās pārliecībā, ka tādi faktori kā rase, ādas krāsa, valoda, reliģija, valstiskā vai etniskā piederība var būt par pamatu indivīda vai indivīdu grupas nicināšanai».

Tādējādi  šādā darbība ir vērsta uz nacionāla, etniska naida vai nesaticības izraisīšanu. LR Krimināllikumu 78. pants paredz sodu par šādā veida nelikumīgu darbību.

Comments
Share
Office

Leave a reply