Eirotītari. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Eirotītari. Andreja Mamikina nedēļas komentārs
Ilustrācija: clip-art-net

Pēc Eiropas Palamenta pieprasījuma veiktajā Eurobarometer aptaujā atklāta savāda Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Eiropas Savienību.

Sāksim ar labajām ziņām. Saskaņā ar aptauju 73% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka mūsu valstij dalība kopienā ir izdevīga. Skan optimistiski, taču tālāk sākas dīvainas nesakritības. Uz jautājumu: “Vai jums ir pozitīvs priekšstats par Eiropas Savienību?” vien 56% respondentu atbildēja apstiprinoši.

Citiem vārdiem sakot, ievērojamai daļa to, kuri atzīst, ka ES sniedz Latvijai labumu, ir negatīvs priekšstats par ES. Ļoti savādi!

Jo tālāk, jo interesantāk. Aptaujas dati liecina, ka mazāk par pusi respondentu – 49% – uzticas ES. Tas nozīmē, ka teju trešā daļa to, kuri domā, ka dalība ES Latvijai ir izdevīga, neuzticas ES.

Visbeidzot absolūti mulsinošs skaitlis: 26% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu balss Eiropas Savienībā kaut ko nozīmē.

Latvijas piemērs izgaismo visas ES problēmu. Par eirofondu naudu mēs labojam ceļus, siltinām mājas, mainām komunikācijas, iepērkam aprīkojumu, apmācām bezdarbniekus un darām vēl daudz ko citu. Visus šos labumus mēs saprotam. Neraugoties uz to, ievērojama daļa Latvijas un citu ES valstu iedzīvotāju nejūtas piederīgi kopienai.

Ļaudīm nepatīk, ja pret tiem attiecas kā pret tītariem. Tītaru baro, un viņam ir pamats domāt, ka jaukā attieksme nekad nebeigsies. Problēma ir faktā, ka tītaram nav pieejas visai informācijai, un viņš nevada procesus. Tāpēc fināls var būt negaidīti nepatīkams…

Cilvēki negrib, lai pret viņiem attiecas kā pret tītaru aplokā. Viņi grib būt pilnvērtīgi dalībnieki. Ļaudis nesaprot, ar ko Eiropas Savienības pojekta veidošana var beigties, kādas ir tā vērtības, kurš patiesībā pieņem lēmumus, un kā viņi, kā ES pilsoņi, var ietekmēt šos lēmumus.

Kamēr nebūs konkrētu atbilžu uz šiem jautājumiem, ES projektam draud briesmas. Brexit ir spilgts pārsteiguma piemērs, kurš negaidīti notiek, ja ilgstoši tiek ignorēti cilvēku jautājumi un raizes.

Comments
Share
Office