Ekspertu diskusija “Sankcijas un NATO Latvijas iedzīvotāju vērtējumā” ES mājā

Ekspertu diskusija “Sankcijas un NATO Latvijas iedzīvotāju vērtējumā” ES mājā

59% Latvijas iedzīvotāju izteikušies pret ES sankcijām attiecībā pret Krieviju. Vien 19% Latvijas iedzīvotāju vērtē Latvijas attiecības ar Krieviju kā apmierinošas. Tikai 14% Latvijas iedzīvotāju pārliecināti, ka NATO kontingenta palielināšana Latvijā spēs nodrošināt mūsu valstij stabilitāti un drošību.

Šie un citi skaitļi kļuvuši zināmi plaša sociālā pētījuma rezultātā, kuru veica viscienījamākais sabiedriskās domas pētījumu centrs Latvijā – SKDS – pēc eiroparlamentārieša Andreja Mamikina biroja pasūtījuma.

Ceturtdien, 13. aprīlī, plkst. 12, ES mājā notika aptaujas rezultātu apspriešana kopā ar militārās jomas speciālistiem, Krievijas tirgū strādājušiem uzņēmējiem, sabiedriskās domas līderiem un citiem interesentiem. Pētījumu prezentēja SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. Diskusijas laikā notika tiešā pieslēgšanās Tallinai, jo līdzvērtīga aptauja, ar analoģiskiem jautājumiem, tika veikta arī Igaunijā.

Pilnu sociāloģiskās aptaujas rezultātu apkopojumu lasiet ⇒šeit⇐

Andrejs Mamikins (Latvijas eiroparlamentārietis):

 • Droši vien, Jūs atceraties Holivudas filmu ”Ko vēlas sievietes”? Mela Gibsona varonis domā, ka zina ko, kā un kāpēc dara apkartējie. Tomēr, iegūstot iespēju dzirdēt sieviešu domas, viņš sāka saprast, ka agrāk dzīvojis aklā pašapmierinātībā, un apkārtējo attieksme pret viņu nav tik spoža kā viņš domāja.
 • Latvijas politiķi, žurnālisti, sabiedrisko organizāciju dalībnieki bieži runā sabiedrības vārdā, bet dažreiz ir vērts paskatīties – ko patiesībā domā Latvijas iedzīvotāji, no kā viņi baidās, ko viņi gribētu redzēt. Tāpēc mēs nolēmām veikt šo aptauju un uzticējām šo darbu profesionāļiem no Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS.jc3b0168

Arnis Kaktiņš (SKDS vadītājs):

 • Tā bija īsta, pilnvērtīga aptauja, kas tika veikta klātienē, nevis tīmeklī.

 

jc3b0230

Juris Paiders (Latvijas Žurnālistu savienības prezidents, LU pasniedzējs, NRA redaktora vientieks):

 • Ļoti pozitīvi, ka Eiroparlaments veicis šādu aptauju. Rezultāts ir iegūts, tas ir objektīvs, jo tie dati parāda, ko cilvēki runā ģimenē vai starp draugiem utt.
 • Nu un tad, ja vairākums iedzīvotāju neatbalsta sankciju pagarināšanu, varas elite pieņems lēmumu pretēji Latvijas sabiedrībā valdošajam viedoklim! Vairākums bija pret karu Irākā, bet tas netraucēja Saeimai pieņemt lēmumu piedalīties kara darbībā Irākā.
 • Mēs zinām kā ir pareizi, bet lēmumi jau ir tikuši pieņemti.

jc3b0222

Kārlis Krēsliņš (Nacionālo bruņoto spēku ģenerālis, militārais zinātnieks):

 • Plašsaziņas līdzekļi ir salīdzināmi ar masu iznīcināšanas līdzekļiem: vieni iznīcina fizikski, otri psiholoģiski. Es esmu par 99.99% pārliecināts, ka militāri neviens neiebruks LR, taču esmu pārliecināts, ka Latviju var iegūt sašķeļot tautu, izmantojot dažādus plašsaziņu līdzekļus un citus instrumentus.
 • Ja runā par kolektīvu aizsardzību (NATO), tad tas ir atturošs faktors, tāpāt kā kodolieroči. Pieteikt karu NATO ir pašnāvība, tieši tapēc tas ir atturošs faktors.
 • Cilvēku vairākums pierāda to, ka politiķi un masu mediji neprot paskaidrot lēmumu un pieņemt lietu būtību.

jc3b0226

Arnolds Babris (A/S “Brīvais Vilnis” direktors):

 • No sankcijām ieguvēji ir ASV un Ķīna.
 • Desmit procentiem sabiedrības ir jāmaina domāšanas virziens, lai viss bars mainītu savu viedokli.
 • Politiķi izdarīja visu, lai tauta viņiem neticētu, ir jāievieš kriminālpārkāpums par priekšvēlēšanu solījumu nepildīšanu un par sabiedrības maldināšanu svarīgos jautājumos.

jc3b0242

Jana Toom (EP deputāte, Igaunija):

 • Igauņi vairāk pozitīvi raugās uz NATO klātbūtni: vairāk igauņu uzskata, ka jaunās militārās vienības samazinātu kara risku ar Krieviju. Bet šie optimisti veido tikai 23% starp igauņiem un 6% starp cittautiešiem.
 • Aptuveni ceturtā daļa respondentu apgalvo, ka nebūs vērā ņemamas ietekmes uz Igaunijas-Krievijas attiecībām. Kāpēc viņi tā domā? Varbūt attiecības ir tik sliktas, ka mēs vairs nevaram padarīt tās sliktākas?!
 • Pierobežas pilsētā Narvā neviens no aptaujas dalībniekiem nepateica sociologiem, ka NATO karaspēks nozīmētu lielāku drošību.

jc3b0258

jc3b0251

jc3b0157

Comments
Share
Office