EP deputāti cīnās pret terorisma finansēšanu

EP deputāti cīnās pret terorisma finansēšanu

Neskatoties uz to, ka teroristiskais grupējums Islāma valsts zaudē savas stratēģiskās teritorijas, cīņa pret džihādistu grupu finansēšanu joprojām ir aktuāla.

Eiropas Parlaments (EP) strādā pie jauniem veidiem, kā apkarot teroristisku grupējumu finansēšanu. Lai novērstu uzbrukumus un “apgrieztu” līdzekļu plūsmu, EP deputāti koncentrējas uz cīņu ar naudas atmazgāšanu un organizēto noziedzību.

Islamā valsts beigas?

Islāma valsts (IS) ir zaudējusi ievērojamu daļu savas teritorijas, kas tieši ietekmē arī šīs teroristiskās organizācijas finanses – daļa teritoriju nodrošināja piekļuvi vērtīgiem dabas resursiem, piemēram, naftai.  Pirms IS zaudēja savas teritorijas, tās pakļautībā bija 161 naftas urbums Sīrijā. IS finanses ir sarukušas no 1,9 miljardiem ASV dolāru 2014. gadā līdz 870 miljoniem ASV dolāru 2016. gadā.

Tomēr militāras uzvaras pār IS nenozīmē šīs teroristiskās organizācijas beigas – tikai daļu no tās finansējuma nodrošināja pašas teritorijās iegūtie labumi. IS saņem arī naudu no ārzemēm. Saskaņā ar pētījumu, ko lūdza veikt EP Drošības un aizsardzības apakškomiteja, ārvalstu resursu pārvaldība ir ļoti centralizēta. Lai pārtrauktu teroristisko organizāciju finanšu plūsmu, ir nepieciešama starptautiska sadarbība.

Ko tas nozīmē Eiropai?

Neskatoties uz to, ka IS zaudē savas teritorijas, terorisma draudi ES dalībvalstīs joprojām ir aktuāli. IS turpina izplatīt savu propagandu, izmantojot internetu, un joprojām var veikt uzbrukumus civiliedzīvotājiem – tas neprasa lielus finanšu ieguldījumus.

Parīze. Brisele. Nīca. Stokholma. Berlīne. Šogad terora akti notikuši Londonā un Barselonā. Joprojām pastāv draudi, neskatoties uz to, Eiropa ir viena no drošākajām vietām pasaulē. 

ES cīnās ar terorismu vairākās frontēs: izskaužot radikalizāciju, uzlabojot datu apmaiņu policijas dienestu starpā, nostiprinot kiberdrošību un ārējās robežas, ieguldot vairāk līdzekļu terorisma apkarošanas pasākumos un apturot naudas plūsmas. Piemēram, saskaņā ar Francijā veiktā pētījuma aprēķiniem 2015. gada Parīzes terora aktu sarīkošanai teroristi iztērēja 108 000 eiro. Lai apturētu naudas plūsmas, eirodeputāti ir apņēmušies novērst nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un organizēto noziedzību. Parlaments ir izveidojis īpašu komiteju, kurā iekļauti 30 deputāti, lai iedziļinātos visos terorisma aspektos un rastu ES līmeņa risinājumu draudiem, kuriem nav robežu.

Comments
Share
Office