EP Lūgumrakstu komitejā notikusi Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem veltīta noklausīšanās

EP Lūgumrakstu komitejā notikusi Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem veltīta noklausīšanās
Attēlā: Igaunijas eiroparlamentāriete Yana Toom, rakstnieks Kaurs Kenders (Igaunija) un Andrejs Mamikins

Mēs esam uzmodinājuši lapseņu pūzni! Un tas ir lieliski! Ir notikusi Eiropas Parlamenta Lūgumrakstu komitejas noklausīšanās, kas bija veltīta nepilsoņiem. 2016. gada vasarā Latvijas un Igaunijas iedzīvotāji, iestājoties par nepilsoņu politiskajām tiesībām, atstāja zem lūgumraksta 20 000 parakstu. Parakstus vāca Igaunijas eiroparlamentārietes Janas Toom birojs, Latvijas eiroparlamentārietes Tatjanas Ždanokas birojs un tikpat aktīvi strādāja arī mans birojs. Vēlreiz izsaku pateicību visiem, kuri atnāca un parakstījās!

Šo divu gadu laikā mūsu pretinieki vairākkārt centās panākt Igaunijas un Latvijas nepilsoņu problēmas noklusēšanu. Tomēr decembrī, ar 7 balsu pārsvaru, Parlamenta plenārsēdē tika panākts lēmums par nepilsoņiem veltītu noklausīšanos EP Lūgumrakstu komitejā.

Mūsu darbs rezultējās divu parlamentāro komiteju sanāksmēs, kur tika apspriestas Igaunijas un Latvijas nepilsoņu tiesības piedalīties vēlēšanās, notika arī nepilsoņu bērnu tiesībām veltīta noklausīšanās. Apspriedēs piedalījās eiroparlamentārieši, Eiropas Komisijas pārstāvji un daudznozaru ekspertu grupas: profesori, zinātņu doktori, starptautisko tiesību speciālisti. Sēdes varēja vērot tiešraidē.

Pēc apspriedēm Lūgumrakstu komiteja aicina Eiropas Komisiju veikt pasākumus bezpilsonības mazināšanā divās ES valstīs. Jo nevar tikt atzīts par normālu fakts, ka Eiropas Savienībā turpina nākt pasaulē bijušās PSRS pilsoņi. Komisijai ir nepieciešamie mehānismi, kas var ietekmēt dalībvalstis, kuras atklāti un regulāri veic pārkāpumus cilvēktiesību jomā, bet, diemžēl, Komisijai ne vienmēr pietiek gribasspēka tos pielietot. Praktiskais noklausīšanās rezultāts ir faktā, ka par Latvijas nepilsoņu problēmu ir informēts viss Eiropas Parlaments. Mūsu pretiniekiem neizdevās “paslaucīt nesmukumu zem tepiķīša”, un radīt iespaidu, ka “mums viss ir kārtībā”.

Jā, un vēl! Esam sagatavojuši jaunu pārsteigumu! Uzreiz pēc iepriekšējā lūgumraksta slēgšanas, kopā ar kolēģi Janu Toom iesniedzām vēl vienu lūgumrakstu, kurā stāstīts par nepamatotu nepilsoņu tiesību ierobežošanu Eiropas Savienībā, proti, tiek ierobežotas nepilsoņu tiesības brīvi pārvietoties pa Savienību un nav līdzvērtīgu tiesību uz darbu. Pēc šī lūgumraksta iesniegšanas arī notiks apspriede Lūgumrakstu komitejā, kur mēs atkal varēsim kļūt par lieciniekiem mūsu pretinieku nervozitātes lēkmēm un atklātiem meliem. Bet! Jo vairāk viņi nervozē, jo stiprāka kļūst mūsu pārliecība, ka ejam pareizajā virzienā.

Comments
Share
Office