ES pret ASV. Smagā saruna

ES pret ASV. Smagā saruna

Amerikas vēstnieka Eiropas Savienībā Entonija Gardnera un Eiropas Parlamenta otra lielākā politiskā spēka – Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas – tikšanās pārvērtās par nepatīkamu un smagu sarunu, kas labi raksturo ES un ASV starpā valdošo noskaņojumu.

Patosa pārsātinātā ievadrunā vēstnieks atzinās, ka tic vienotai Eiropai, ka Eiropa ir ASV visnozīmīgākais partneris. Gardnera kungs turpināja ar repliku par ES-ASV Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības līgumu (TTIP), pasvītrojot, ka ir sarūgtināts par pārrunu nonākšanu strupceļā: “Ir jānoliek malā nesaskaņas un jānoslēdz šis līgums,” piebilda vēstnieks. “Tas, galvenokārt, ir ģeopolitisks projekts, kura virsuzdevums ir apvienot demokrātiju ekonomisko spēku un stiprināt mūsu kopīgās vērtības! Vērtības, kā vienmēr ir apdraudētas, tāpēc nestrīdēsimies par detaļām!” Eiroparlamentārieši tomēr nevēlējās lūkoties kopā ar vēstnieku debesīs un jūsmīgi sekot viņa ģeopolitiskajām pārdomām. Viņus interesēja piezemētas un konkrētas nesakritības starp patosu runās un reālo rīcību:”Kāpēc ASV pilsoņi var braukt uz Eiropu bez vīzām, bet Amerika joprojām nav atcēlusi vīzas piecām ES valstīm?” neapmierināti iebilda deputāti. “Kur ir jūsu savstarpīgums un uzticība demokrātiskajiem partneriem? Kad ASV plāno atcelt vīzas visām ES dalīvbalstīm?” Vēstnieks aicināja ciesties un cerēt: “ES vajadzētu atturēties no priekšlikuma atcelt bezvīzu režīmu ar ASV, pamatojoties uz to, ka Amerika saglabā ierobežojumus atsevišķām ES valstīm! Savādāk būs slikti!” pabrīdināja Entonijs Gardners.

Nepatīkami jautājumi turpinājās: “Kāpēc ASV pieprasa no citām valstīm pilnu informāciju jautājumos, kas skar ASV pilsoņu un kompāniju ienākumus (lai kur tās atrastos), bet par citu valstu pilsoņiem, kas atrodas Amerikas teritorijā šādas ziņas nesniedz?” Eiroparlamentārieši neaizmirsa arī par 10 000 sīriešu bēgļu, kurus Amerika bija publiski apņēmusies pieņemt, un lūdza vēstnieku precizēt: “Vai tas būtu jāuzskata par ASV ieguldījumu pasaules migrācijas krīzes risināšanā, un vai jums, Gardnera kungs, nešķiet, ka 10 000 sīriešu ir pārāk mazs skaitlis tik bagātai un lielai valstij kā Amerika?” “ASV ir tik maz sīriešu bēgļu, jo mums ir liela pieredze migrantu integrācijas jomā. Amerika ir gatava dalīties savā pieredzē ar Eiropu. (!)” nepamirkšķinot aci atbildēja vēstnieks.

Eiroparlamentārieši neatstāja bez uzmanības arī ES-ASV Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības līgumu (TTIP), uzsvērdami, ka neviens neapstrīd to, ka tas ir ģeopolitikas jautājums, tomēr neviens negrasās piekrist neizdevīgiem noteikumiem. Piemēram, ja Eiropas standarti ir augstāki, tad jāvienojās ir par augstākiem standartiem abām iesaistītajām pusēm. Tas skar gan ģenētiski modificētos produktus, gan strādnieku tiesības, gan orģinālo Eiropas nosaukumu saglabāšanu un daudz ko citu. “Vai mēs vispār varam runāt par TTIP līguma noslēgšanu, ja ir zināms, ka abi ASV prezidenta amata kandidāti ir paziņojuši, ka iestājas pret šo līgumu? Vai jums nevajadzētu sākumā pārliecināt nākamo Amerikas prezidentu par līguma lietderīgumu?” nerimās eiroparlamentārieši.

Galu galā deputāti izteica bažas un pārsteigumu, ka attīstītajā un demokrātiskajā Amerikā tik lielu popularitāti ir spējis iemantot tāds populists kā Donalds Tramps.

Vēstnieks un eiroparlamentārieši šķīrās neapmierināti viens ar otru. Entoniju Gardneru sarūgtināja deputātu nevēlēšanās pārvietot figūras uz ģeopolitiskā šaha laukuma, savukārt eiroparlamentāriešus saniknoja nekonkrētās atbildes uz viņu konkrētajiem jautājiem.

Eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins ir pārliecināts, ka iepriekšējā kārtība – ASV vēsta, bet Eiropa klausās un piekrīt – vairs nestrādā. Arī amerikāņu šabloniskais paņēmiens – jūs atkal esat briesmās, tikai mēs jūs varam glābt, tāpēc jums bez ierunām ir jānoliek malā savi jautājumi – sāk tracināt Eiropu. Jāsecina, ka starp ES un ASV ir nobriedusi nopietna un atklāta saruna.

 

 

Comments
Share
Office

Leave a reply