G-7 jeb vecumam te nav vietas

G-7 jeb vecumam te nav vietas
Foto: Jesco Denzel—EPA-EFE/Shutterstock

Rietumvalstu ietekme pasaulē mazinās. Donalds Tramps to rupji izrādīja G7 samitā Kanādā. Sabiedrotie bija šokēti.

90-jos gados G7 daļa sastādīja pusi no pasaules ekonomikas apjoma, šobrīd – trešo daļu, pēc mazāk kā 10 gadiem tā ietilpināsies vien ceturtdaļā. Tikpat mērķtiecīgi sarūk arī Eiropas iedzīvotāju skaits.

Tas ir vecums. Taču tās nebūs mierpilnas un saules apspīdētas vecumdienas tuvinieku lokā. Šajā cietsirdīgajā pasaulē, ja tu kļūsti vājš un labprāt nedalies ar resursiem un varu, jaunākie un plēsīgākie bez žēlastības tos atņems. Eiropa ir kļuvusi līdzīga Eirokomisijas priekšsēdētājam Žanam Klodam Junkeram – gudram, ar lielisku humora izjūtu, – bet jau manāmi nespēcīgam. Ja viņu sagaidīs brangi puisieši tumšā vārtrūmē un pieprasīs naudas maku, humora izjūta Junkera kungam nepalīdzēs.

Rietumu pasaulē ļaudis arvien biežāk balso par populistiem, kuri sola padarīt savu valsti atkal varenu. Iespējams, vēlētāji līdz galam neapzinās notikumu vērienību, taču nojauš, ka kaut kas notiek nepareizi. Rietumvalstu līderi nespēj atklāti pateikt, ka vēsturi pagriezt atpakaļ nav iespējams.

Samitā Kanādā redzējām kā stiprākais no G7 līderiem – ASV prezidents Donalds Tramps – sāka atņemt resursus vājākajiem: eiropiešiem, kanādiešiem un japāņiem. Protams, viņi apvainojās, jo no sava sabiedrotā to nebija gaidījuši. Tramps viņus iepazīstināja ar jaunajiem spēles noteikumiem: izdzīvošanas sacensībā katrs ir pats par sevi.

Tramps ne tikai publiski noniecināja sabiedrotos, bet arī nodemonstrēja vēlētājiem un plēsīgajiem Āzijas konkurentiem kolēģu vājumu. Ar šo brutalitāti ASV prezidents mēģina radīt iespaidu, ka Amerika joprojām ir varena. Lai apstiprinātu vārdus ar darbiem, viņš dominēja pār savējiem, cenšoties iebiedēt Āzijas hegemonus.

G7 drāma trupināsie. Žēl, ka mēs visi kļūsim par tās dalībniekiem.

Comments
Share
Office