Garlaicība tīmeklī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Garlaicība tīmeklī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Tīmelis, pie kura esam pieraduši, ir apdraudēts. Eiropas jaunās Autortiesību direktīvas viestās izmaiņas būs neviennozīmīgas.

Šonedēļ vairākums Eiropas Parlamenta deputātu nobalsoja par to, lai pārskatītu noteikumus, kas saistīti ar autortiesībām. YoutubeTwitterFacebookGoogle un citiem būs jāizveido tiešsaistes filtri, kuri neļaus lietotājiem dalīties ar saturu, kuru aizsargā autortiesības. Citiem vārdiem sakot, šie filtri, pat uz aizdomu pamata, varēs bloķēt to, ar ko jūs gribēsiet dalīties tīmekļa platformās. Turklāt lēmumus pieņems nevis cilvēks, bet gan datora algoritms, kurš bieži kļūdīsies.

Tīmekļa platformām būs obligāti jāparaksta licences vienošanās ar visiem autoriem un izpildītājiem, kuru darbi izvietoti tīmeklī. Tāda pati kārtība būs izvietojot lielākus rakstu un publikāciju fragmentus.

Ierobežoti netiks vien “ļoti īsi citāti”, hipersaites un memes ar nekomerciālu raksturu.

Es balsoju un iestājos pret jauno kārtību vairāku iemeslu dēļ:

  • Jaunā kārtība ierobežos lietotāju izvēli. Pazudīs daudz kas no tā, ko jūs esat pieraduši redzēt Youtube un sociālajos tīklos.
  • Tiks ievērojami ierobežota vārda brīvība. To varēs panākt, piesedzoties ar autortiesību aizsardzību. Tīmekļa filtru algoritmi nespēs nošķirt, piemēram, autortiesību pārkāpumu no parodijas, kurā izmantots kādas kinofilmas fragments. Lietotājiem būs daudz grūtāk dalīties ar iecienīto mūziku, foto vai video.
  • Cietīs mazās tīmekļa platformas, kurām nav iespējas vienoties ar visiem autoriem.
  • Var ciest arī paši nekomerciālās mūzikas, video un foto autori. Vairumā gadījumu tīmekļa gigantiem būs vieglāk bloķēt autora darbu, nekā noskaidrot autorību un mēģināt panākt vienošanos.

Šādu likumdošanas izstrādājumu dēļ tīmeklis tiek pārvērsts par banālu lielveikalu. Pavērojot jaunieviesto vienmuļību, daudzi sāks meklēt alternatīvu, un agri vai vēlu to noteikti atradīs.

Comments
Share
Office