Gāzes uzbrukums. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Gāzes uzbrukums. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Eiropas Parlaments apstiprināja Gāzes direktīvas labojumus. Tie vērsti galvenokārt pret gāzes vada “Nord Stream 2” būvi. Direktīvas labojumi projektu neapturēs, bet sarežģīs gan.

Pret labojumiem aktīvi iestājās Vācija. Līdz 2021. gadam tā slēgs savas atomelektrostacijas, bet līdz 2030. gadam visas cietā kurināmā stacijas, tāpēc Krievijas gāze valstij tuvākajos gados būs ļoti nepieciešama. Tādu, kuri gribēja patraucēt Vācijai tiešā veidā saņemt Krievijas gāzi, bija daudz. Gāzes konkurenti – tradicionālais Krievijas pretinieku bariņš un eirobirokrāti, – katrs savu iemeslu vadīts, lobēja direktīvas labojumus.

Polijai ir konkurējošs tranzīta projekts. Poļi ir uzcēluši par miljardu eiro regazifikācijas termināli Svinoujscē, caur kuru valsts grib ne tikai saņemt amerikāņu sašķidrināto gāzi savām vajadzībām, bet arī pārdot to citām Eiropas valstīm. Par galveno Gāzes direktīvas Eiroparlamenta ziņotāju kļuva polis Jirži Buzeks. Kā jau jūs sapratāt paši, tāda sakritība ir tīra nejaušība.

Ārpus ES direktīvas labojumus aktīvi lobēja ASV, alkstot pārdot savu gāzi Eiropā un Ukrainā. Tostarp ukraiņi baidās pazaudēt tranzīta peļņu.

Vēl ir viena aktīvistu grupa, piemēram, Baltijas valstis, kurai nav savu ekonomisko interešu, bet ir darīšanas visur tur, kur ir pretkrievijas aktivitātes.

Savas intereses ir arī Eiropas Komisijai. Lielos vilcienos tās vadībai ir vienaldzīgs “Nord Stream 2” projekts. Viņus interesē pavisam kas cits. Ar Gāzes direktīvas palīdzību Eirokomisija atņem pilnvaras nacionālajām valstīm un strauji palielina savu lomu Eiropas enerģētikas sektorā. Turklāt īsteno to ar principiālākā Briseles pilnvaru palielināšanas pretinieka – Polijas – rokām.

Starp citu neviens no šī gāzes uzbrukuma dalībniekiem ne ar pušplēstu vārdu nepieminēja, ka viņu uzvaras gadījumā gāzes tarifi ES pilsoņiem tiks samazināti. Tādi nieki viņus neaizrauj. Katrs no gāzes uzbrukuma dalībniekiem gatavs upurēt kopējās intereses un veselo saprātu īslaicīga pašlabuma dēļ, un alkst īstenot lozungu “ja nevarēšu apēst, tad vismaz nokodīšu gabaliņu”.

Comments
Share
Office