Haoss nedaudz sakārtojas

Haoss nedaudz sakārtojas

Šajā Eiropas Parlamenta sesijā Strasbūrā tika apspriesta nodokļu direktīvas ieviešana. Tai būs jācīnās ar ļaunprātīgiem nodokļu nemaksātājiem. Mērķis ir cēls, taču ir viens “bet”: ne visas ES dalībvalstis to grib!

Atsevišķas valstis pārvilina pie sevis ārzemju uzņēmējus, piedāvājot tiem zemas likmes, tā piepelnoties. Savukārt cietušās valstis līdz šim nav varējušas mainīt tādu lietu kārtību, arī Eiropas Savienība nespēja palīdzēt problēmas risināšanā, jo nodokļu sfēra nav tās kompetence.

Nodokļu “optimizēšana” Eiropā katru gadu rezultējas 50 – 70 miljardu lielos zaudējumos. Te varam pieminēt LuxLeaks skandālu, kad Luksemburgas valdība palīdzēja “optimizēt” nodokļus lielām starptautiskām korporācijām: 25-30% vietā uzņēmēji samaksāja nodokļos tikai 1% (turklāt Luksemburgā). Situāciju vēl pikantāku dara fakts, ka LuxLeaks skandāls nogranda laikā, kad Luksemburgas valdību vadīja tagadējais EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers.

Vēl viens veids kā nemaksāt nodokļus ir starpvalstu nesakārtotās attiecības. Problēmas būtību raksturosim ar vecu anekdoti par vīru, kurš, gribēdams izbrīvēt laiku bibliotēkas apmeklējumam, sievai pateica, ka dodas pie mīļākās, bet mīļākajai – ka būs pie sievas. Starptautiskas kompānijas, kas strādā vienlaicīgi vairākās valstīs, izmanto savā labā faktu, ka valstis nepraktizē informācijas apmaiņu. Visbiežāk nodokļu nemaksātāji vienus un tos pašus nodokļus (kas samazina apliekamo ienākumu) norādā abās valstīs, bet nodokļus nesamaksā ne vienā, ne otrā vietā. Pastāv vēl daudz citu shēmu un caurumu likumos, ko likumdevēji gādīgi ir atstājuši tiem, kas izvēlas samazināt ar nodokļiem saistītos izdevumus.

Krīzes laikā daudzas valstis saskārās ar situāciju, kad budžetā nebija līdzekļu sociālajam atbalstam un investīcijām. Tieši tāpēc G20 samitā apkrāpto valstu vadītāji kārtējo reizi nolēma uzsākt cīņu ar nodokļu nemaksātājiem.

Neapmierināto kņadas mudināta, arī Eiropas Savienība nolēma ieviest vairākus obligātus pasākumus: pieņemt kopēju formu cīņā ar agresīvo nodokļu plānošanu, novērst divkāršu nodokļu neaplikšanu un veicināt ievērojamu likmes samazināšanu. Tiks ieviesta regulāra informācijas apmaiņa starp valstīm, kur noskaidros – cik un kur konkrētā kompānija ir samaksājusi nodokļus (pagaidām runa ir vien par ļoti lielām kompānijām). Turklāt ES valstīm būs regulāri jāatskaitās par paveikto nodokļu jomā. Tēlaini runājot, valstis nostāsies kopīgā dārziņā, un, kā psihoterapijas seansā, publiski izkratīs sirdi par saviem nodokļu likumiem. Ja atklāsies, ka kāds ir šmaucies un centies pārvilināt pie sevis lielos uzņēmējus, saņems pārējo seansa dalībnieku publisku nosodījumu. Vainīgajam būs jānokaunas.

Eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins: “Vairākās valstīs ir jau kļuvis ierasts, ka valdība skatās caur pirkstiem uz lielo uzņēmēju nodokļu nebēdnībām, turpretī vienkāršos mirstīgos un mazos uzņēmējus izspiež kā citronu. Beidzot ir sperti pirmie soļi pretī jomas sakārtošanai! Te gan jāatzīmē, ka līdz sakārtotībai ir vēl ļoti tālu, drīzāk haoss sāk nedaudz sakārtoties.”

 

Comments
Share
Office

Leave a reply