Izlemiet! Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Izlemiet! Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Vai Lielbritānija būs Eiropas Savienības vai ASV projekta daļa? Tieši šim lēmumam ir jātiek pieņemtam tuvākajos mēnešos.

Britu parlamenta noraidītais, Terēzas Mejas plāns paredzēja Lielbritānijas saiknes saglabāšanu ar Eiropas Savienību (izstājoties no kopienas), un arī britu ekonomikas piesaisti ES tirgum. Līdz ar to miglainā Albiona pieņemtu Eiropas Savienības diktētos noteikumus.

Tāda lietu kārtība vien nedaudz atšķirtos no iepriekšējās. Līdz šim Lielbritānijai bija tiesības kopā ar pārējām valstīm piedalīties noteikumu izstrādē un izdabūt sev priekšrocības. Izstājoties, tai nekas cits neatliks kā vien ātri un precīzi izpildīt ES pavēles.

Tāda kārtība neapmierina Brexit atbalstītājus. Daļa no viņiem joprojām lolo ilūzijas, ka Lielbritānija varēs būt patstāvīgs spēlētājs. Tas ir malds! Lielbritānijai nav vajadzīgās ietekmes, lai līdzvērtīgi un patstāvīgi spēlētu augstākajā politiskajā līgā. Turklāt, lai pārdotu preces un pakalpojumus, miglainajai Albionai nepieciešams stabils noieta tirgus – vai nu ASV, vai ES.

Otra Brexit atbalstītāju daļa ilūzijas nelolo un iestājas par savienību ar ASV. Lai savu mērķi sasniegtu, viņi cer panākt pilnīgu attiecību saraušanu ar ES jeb tā saucamo “cieto Brexit“. Tāds iznākums ļautu piepildīt cerības par vienošanos ar ASV un saņemt kāroto piekļuvi Savienoto valstu tirgum.

Lielbritānija ir skarbi nolikta izvēles priekšā, turklāt lēmums jāpieņem ierobežotā laikā. Situāciju dara vēl sarežģītāku fakts, ka britiem nav iespējas lavierēt starp abiem lielajiem spēlētājiem, mēģinot izdabūt sev vislabvēlīgākos noteikumus. ASV un ES skarbi vēro britu konvulsijas un stingri pieprasa noteiktību: “Izlem! Tu esi ar mums vai ar viņiem?”

Secinājums ir tikai viens: lai kāds būtu lēmums, attiecības nebūs līdzvērtīgas. Jebkurā gadījumā bijušajai impērijai – Lielbritānijai – tiks atvēlēta pazemojošā vasaļa loma.

Comments
Share
Office