Kamēr tiek dalīti ministru portfeļi

Kamēr tiek dalīti ministru portfeļi

Varenā Latvijas valdības veidošana turpinās. It kā nekas slikts, ka nav izveidota valdība, nenotiek. Transports pārvietojas, algas tiek maksātas. Varbūt mums nemaz nevajag valdību?

Valdības uzdevums ir veidot prioritāšu sarakstu, noteikt problēmas, izvirzīt mērķus un iedalīt naudu to īstenošanai. Pēc tam izvērtēt rezultātus un veikt nepieciešamās korekcijas.

Ja valdības nav, procesus virza inerce. Sakārtotā sabiedrībā sekas var palikt neredzamas. Taču tas nav mūsu gadījums, jo mūsu valstij ir nepieciešamas pārmaiņas un bez sasāpējušu problēmu risināšanas var ātri iebraukt grāvī.

Iedomāsimies, ka mums ir valdība, ka tā ir gudra un uzstāda prioritātes. Es aicinātu aizdomāties par mūsu bērniem. Viņi ir mūsu sabiedrības nākotne, kura ir atkarīga no šodienas lēmumiem. Kādos apstākļos dzīvo bērni, kā mēs viņus ārstējam, kā audzinām un izglītojam, kādās ģimenēs viņi dzīvo, ar kādām problēmām ģimenes saskaras? Šiem jautājumiem ir liela nozīme.

Kopā ar kolēģiem Eiropas Parlamenta Sociālistu un demokrātu grupā strādājam pie programmas “Bērnu garantija”. Esmu sagatavojis vairākus faktus par mūsu Latvijas bērniem. Atklātais mani satrieca. Pēc EUROSTAT datiem:

 • gandrīz 21,6 % Latvijas bērnu izjūt materiālas grūtības.

Atkarībā no ģimenes sastāva, ar materiāla rakstura problēmām saskaras:

 • 15,2% ģimeņu, kurās ir 2 pieaugušie un viens nepilngadīgs bērns;
 • 19,7% ģimeņu, kurās ir 2 pieaugušie un 2 bērni;
 • 28,8% ģimeņu, kurās ir 2 pieaugušie un 3, un vairāk bērnu;
 • 33,4% ģimeņu, kurās bērnus audzina viens pieaugušais;
 • 21,1 % dzīvo sliktā vai pārapdzīvotā miteklī (Igaunijā – 5,2%);
 • 12,4 % jauniešu vecumā no 16 līdz 29 gadiem sirgst ar hronisku kaiti vai mēģina sadzīvot ar veselības problēmām;
 • gandrīz trešā daļa jaunu cilvēku vecumā no 25 līdz 29 gadiem smēķē;
 • 15-29 gadus jaunu cilvēku pašnāvību skaita ziņā Latvija ieņem trešo vietu Eiropas Savienībā.

Starptautiskā skolēnu novērtēšanas programma PISA atklājusi sliktas matemātikas zināšanas 21,4%  skolēnu (15 g.v.), literatūrā – 17,7%, “Zinātnē” – 17,2%.

Turklāt nekādu uzlabojumu nav bijis kopš 2006. gada (Kārli Šadurski, kur tu esi?)

Tās ir problēmas, kuras ir jārisina nekavējoši. Samazināt šos negatīvos rādītājus ir iespējams.

Kamēs Latvijas valdība veidojas un iešūpojas, mēs aicinām, lai par to parūpējas Eiropas Savienība. Eiropas Savienībai bieži vien pārmet neiejaukšanos nacionālo valstu sociālo jautājumu sfērā. Daļēji kritiku var uzskatīt par pamatotu. Neskatoties uz to, ka valstis nav deleģējušas ES tādas pilnvaras, paturot šos jautājumus savā pārziņā, Eiropas Savienībai ir iespēja piedalīties svarīgu sociālo jautājumu risināšanā ar īpašu Eiropas Sociālā fonda programmu starpniecību.

Lai vairotu nabadzīgo ģimeņu bērnu veiksmes iespējas, tiem jāpalīdz iegūt izglītība, profesija, sociālais atbalsts. Sabiedrībai tāds ieguldījums atmaksāsies. Izglītots, realizējies cilvēks nekļūs sabiedrībai par nastu, sniegs savu ieguldījumu tās attīstībā, maksās nodokļus, audzēs bērnus, kuri nedzīvos nabadzībā. Lai to sasniegtu, nepieciešamas īpašas programmas un nauda.

Kā pozitīvu pieredzi minēšu programmu “Jauniešu garantija”. Mūsu Sociālistu un Demokrātu progresīvās alianses grupa ir pasludinājusi to par savu prioritāti. Mūsu darbs rezultējās reālā finansējumā. Latvija šīs programmas ietvaros saņēma 36 miljonus eiro.

Uzskaitīšu “Jauniešu garantijas” starpposma rezultātus:

 • 6500 jaunu cilvēku bezmaksas saņēmuši profesionālo izglītību;
 • gandrīz 1500 jauniešu izmantojuši pirmās subsidētās darba vietas iespēju;
 • 500 nepilngadīgo ieslodzīto ieguvuši profesiju un izglītību.

Tas ir reāls piemērs tam, kā Eiropas politika var ietekmēt Latvijas iedzīvotāju dzīvi.

Nākamā iniciatīva, kuru plānojam nodrošināt ir “Bērnu garantija”. Tās mērķis ir sniegt bērniem no nabadzīgajām ģimenēm atbalstu sociālajā dzīvē, izglītībā un medicīnā.

Mūsu mērķis, tāpat kā programmas “Jauniešu garantija” gadījumā, rīkoties, negaidot kamēr mūsu valdības pamodīsies. Mēs pieprasām iedalīt šai programmai no ES budžeta gandrīz 6 miljardus eiro. Latvija var saņemt desmitiem miljonu eiro. Pirmā uzvara jau ir panākta! Šonedēļ “Bērnu garantija” ir iekļauta Eiropas Sociālā fonda 2021.-2028. gada plānojumā, un tuvākajā laikā gaidāms izšķirošais Eiropas Parlamenta balsojums. Ja finansējums tiks apstiprināts, latviešu bērni drīzumā iegūs ievērojamu atbalstu.

Comments
Share
Office