Kas ir slikti

Kas ir slikti
foto: Karīna Miezāja

Valdība ir apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotos grozījumus Izglītības likumā, kuri paredz, ka nekavējoties ir jāatlaiž no darba Latvijai un Konstitūcijai nelojāls mācību iestādes vadītājs vai pedagogs.

Punkts par lojalitāti Latvijas Republikai un Satversmei jau ir ietverts esošajā likumā. Jauninājuma jēga ir priekšlikums ieviest par pienākumu darba devējam nelojāla pedagoga atlaišanu.

Kuram un kādā veidā ir jāfiksē šis pārkāpums, autori nepaskaidro. Likumā ir vien teikts, ka pārbaudes jāveic pamatojoties uz Ministru kabineta noteikto kārtību. Plašāka lojalitātes kritēriju apraksta meklējumos, ielūkosimies minētajos noteikumos “Par mācību līdzekļu, materiālu un mācību, un audzināšanas metožu izvērtēšanas kārtību”. Likumprojektā noformulētā doma tur ir bagātīgi un precīzi paskaidrota! Saskaņā ar noteikumiem, pedagogam ir jābūt: “….. objektīvam un lojālam Latvijas Republikai un Satversmei”. Kas tas ir par kvestu? (atvainojiet par anglicismu!) Kur ir skaidrojums – kas ir labi un kas ir slikti? Vienīgais secinājums: labi ir labi, bet slikti ir slikti! Atminamies, ka ministrs Šadurskis ir izteicies šajā jautājumā visnotaļ tēlaini – tik smalkās lietās kā izglītība un audzināšana, mēs bieži nevarēsim atrast tik precīzus formulējumus kā matemātikā un fizikā. Kautrīgi pavaicāsim: “Kuram tad citam ir precīzi jānoformulē, ja ne likumdevējam?” Ja priekšnieki nesniedz precīzus kritērijus, tad kādā veidā padotie varēs atpazīt un atlaist no darba nelojālos?

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis jau paziņoja, ka pedagogiem nav jāsatraucas par to, ka kāds viņus nepamatoti atlaidīs. Protams, lai viņi neuztraucas, pamatojums noteikti tiks atrasts, un tas rēgosies uz papīra lapas, īss un labi saskatāms, kā piedien birokrāta gumijas zīmogam: “Nelojāls Latvijas Republikai.” Punkts.

Domājams, ka minētie grozījumi kalpo par dūmu aizsegu tā sauktajām, izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska reformām, ar kurām ir neapmierināti daudzi vecāki un pedagogi. Turklāt tie piesedz arī Vienotības vienoto slīdēšanu kapiņu virzienā.

Eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins: ” Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ir teicis: “Pat viens nelojāls pedagogs ir spējīgs sabojāt dzīvi desmitiem jaunu cilvēku!” Turpināšu ministra iesākto dziļo  domu: “viens hiperaktīvs ministrs-demagogs ir spējīgs sabojāt dzīvi simtiem tūkstošu cilvēku…”

Comments
Share
Office

Leave a reply