Ko var aizlipināt ar skaitli 100. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Ko var aizlipināt ar skaitli 100. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Valsts simtgade ir brīdis, kad aizdomāties ne tikai par pagājušajiem simts gadiem, bet arī par kļūdām, kuras būtu jāizlabo, lai sagaidītu divsimto dzimšanas dienu.

Lai tas notiktu, politiķiem vajadzētu reizi pa reizei izvilkt galvu no smiltīm ne tikai lai paskatītos salūtu, bet arī lai paraudzītos uz faktiem.

  • Mēs zinām faktu, ka zemas dzimstības un migrācijas dēļ Latvijas iedzīvotāju skaits turpina samazināties jau 27. gadu pēc kārtas.
  • Mēs zinām faktu, ka 80-to gadu beigās Latvijā dzima ap 40 000 jaundzimušo gadā, šobrīd – 20 000, bet pēc 5-7 gadiem pasaulē nāks vien 16 000 bērnu ik gadu.
  • Mēs zinām faktu, ka pēc ANO, Eiropas Savienības un Pasaules Bankas datiem Latvijas iedzīvotāju skaits saruks vēl par vairākiem simtiem tūkstošu.
  • Mēs zinām faktu, ka pēc EUROSTAT datiem 2050. gadā vairāk kā 40% Latvijas iedzīvotāju būs vecāki par 65 gadiem.

Esošā politiskā elite uzskata, ka skaitļus var ignorēt bezgalīgi un ka Eiropas valsi XXI gadsimtā var apdzīvot saujiņa pavecu ļaužu. Tā ir ilūzija, kura drīz vien sadursies ar realitāti.

27 gadu laikā viņi ir izdzinuši teju trešo daļu iedzīvotāju, ieviesuši sociālo sistēmu, kurā dzimst maz bērnu. Viņi uzskata, ka var nerūpēties par ģimenēm ar bērniem, ka nevajag veidot stabilu vidi, ka nav jāuzlabo izglītības kvalitāte un medicīna, ka var bezgalīgi ņirgāties par mazākumtautībām.

Tas nav ārējā ienaidnieka nodarījums. Tas ir to vietējo līderu roku darbs, kuri vadīja valsti vairāk kā ceturtdaļgadsimtu.

Ko nu es atkal ar tiem skaitļiem, tiem taču nav nekādas nozīmes. Būs svētku salūti, lentītes, koncerti… Ir jābūt optimistam un jāņem piemērs no valdošajiem, – ja nepatīk statistikas rādītāji, tie jāignorē vai jāaizlipina ar skaitli 100.

Comments
Share
Office