Korķa ķivere 2.0. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Korķa ķivere 2.0. Andreja Mamikina nedēļas komentārs
foto: Inc.

Šonedēļ Eiropas Parlamentā notika Cambridge Analytica skandālam veltīta noklausīšanās. Izmantojot no Facebook iegūtos datus, Cambridge Analytica nodrošināja saviem klientiem iespēju efektīvi ietekmēt politiskos procesus, tādus kā, ASV prezidenta vēlēšanas un referendumu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Cambridge Analytica un vairākas citas kompānijas, kuras izmantoja Facebook kā platformu, saņēma ne tikai lietotāju datus, bet arī lietotāju draugu datus. Tas palīdzēja izpētīt ļaužu intereses. Kompānija sagatavoja un izsūtīja konkrētajiem lietotājiem propagandas produktu, kurš trāpīja tieši mērķī, jo atbilda cilvēka emocijām un uzskatiem. Piemēram, persona, kuru uztrauca migrācijas problēma, saņēma videomateriālu par migrantu pastrādātajiem noziegumiem, pēc tam arī vajadzīgā politiķa solījumus cīnīties pret migrāciju.

Bijušais Cambridge Analytica darbinieks Kristofers Vailijs atklāja, ka kompānija savu produktu iesākumā izmēģināja Karību jūras baseina valstīs un Āfrikā. Toreiz viņš esot ieraudzījis XXI gs. koloniālisma patieso seju.

The Guardian žurnāliste Kerola Kadvaladra, kura izmeklēja Cambridge Analytica darbību Lielbritānijā, pētījuma sākumposmā vērsās pie Facebook vadības un politiķiem. Kungi esot raustījuši plecus un izvairīgi atbildējuši, ka tā esot ierasta prakse un ka tas neesot nekas īpašs. Tikai pēc tam, kad skandāls strauji pieņēmās spēkā, sekoja reakcija.

Interesants ir fakts, ka sašutums izpaudās tikai pēc tam, kad minētās tehnoloģijas tika pielietotas Rietumos un izraisīja sekas, kuras bija pretrunā valdošās elites interesēm.

Pēc noklausīšanās, vairākums Eiroparlamenta deputātu iegrima skumjās pārdomās. Viņiem bija grūti aptvert, ka ASV prezidenta vēlēšanas un Lielbritānijas referenduma rezultātus ietekmēja pašu tehnoloģijas, nevis briesmīgo Krievijas hakeru iejaukšanās.

Morāle: neroc bedri otram, pats tajā iekritīsi. Kaut gan, sēžot dobumā, ir laiks padomāt par likteņa netaisnību un baltā cilvēka smago civilizācijas nastu.

 

Comments
Share
Office