Latvija kļūst par bagāto Eiropas valstu izgāztuvi

Latvija kļūst par bagāto Eiropas valstu izgāztuvi
foto: Gorod.lv

Šonedēļ, nelegālās izgāztuves teritorijā Jūrmalā, notika paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Pēc Valsts vides aizsardzības dienesta aplēsēm dega ap 23 tonnām atkritumu, galvenokārt plastmasas atkritumi.

Pēc firmas vadītāja vārdiem, tie bija nevis atkritumi, bet gan polimēri otrreizējai pārstrādei, tāpēc saņemt atkritumu uzglabāšanas un pārstrādes atļauju nav bijusi nepieciešamība.

Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins pastāstīja: “Eiropas aģentūra Europol atskaitē par 2013. gadu jau ir vērsusi uzmanību uz to, ka aiz legālā atritumu pārstrādes aizsega tiek slēpta atkritumu nelegāla ievešana Austrumeiropā no bagātajām Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstīm. Precīzāk: no valstīm ar stingru ekoloģisko likumdošanu atkritumi ieceļo valstīs ar ne tik stingriem likumiem, kur ar kontroles dienestiem var sarunāt un beigu beigās neko nepārstrādāt.”

Pēc Latvijas statistikas biroja datiem atkritumus, kuri atbilst 3915 kategorijai – “Plastmasas atkritumi, atgriezumi un atlūzas” – uz Latviju ir importējusi: Somija, Zviedrija, Nīderlande, Vācija, Austrija. Kopumā 2016. gadā Latvijā tika ievesti 11,5 tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu, no Somijas – 3,5 tūkstoši tonnu, no Vācijas – vairāk nekā 2,5 tūkstoši tonnu, tikpat daudz no Nīderlandes, savukārt no Zviedrijas – pāri par 1800 tonnām utt.

Kā ziņo Valsts vides dienests, degošajā izgāztuvē bija ap 23 tūkstošiem tonnu atkritumu. Sanāk, ka tur atradās oficiālais atkritumu imports par aptuveni 2 gadiem. Tie ir tikai plastmasas atkritumi, bet ir vēl elektrotehnikas, uzlādes bateriju un daudzu citu veidu atkritumi, kuri tiek ievesti Latvijā un var apdraudēt mūsu bērnu veselību.

Andrejs Mamikins: “Rezultāts ir skumjš. Latvija kļūst par Eiropas atkritumu savākšanas un uzglabāšanas vietu. Mūsu gaiss un gruntsūdeņi tiek indēti. Tas nedrīkst turpināties! Esmu vērsies  LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā un Eiropas Komisijā ar jautājumiem: vai ievestie atkritumi tiek pārstrādāti? Ko visu šo laiku ir darījuši atbildīgie kontroles dienesti, cik daudz nelegālo atkritumu turpina iekļūt Latvijā un cik vēl daudz mūsu valstī ir nelegālo izgāztuvju, kuras nejauši sāks degt? Pacietības mērs ir pilns! Mums ir jāaizliedz ievest mūsu valstī atkritumi pārstrādei vai arī tas jādara stingras kontroles uzraudzībā. Jābeidz pārvērst Latvija par bagāto Eiropas valstu izgāztuvi. Pienācis aktīvas rīcības laiks!”

Comments
Share
Office