Mamikins lūdz Eirokomisiju viest skaidrību Latvijas “melno sarakstu” jautājumā

Mamikins lūdz Eirokomisiju viest skaidrību Latvijas “melno sarakstu” jautājumā

Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins (EP Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa, S&D) vērsās pie Eirokomisijas ar prasību pārbaudīt Latvijas imigrācijas likumdošanas atbilstību Eiropas standartiem. Prasības pamatojums: arvien biežākie iebraukšanas aizliegumi ārzemju žurnālistiem, skatuves māksliniekiem un mūziķiem, arī pašas procedūras necaurspīdīgums.

Savā oficiālajā tekstā Eirokomisijai Mamikins atgādina, ka Imigrācijas likuma 61. pants ļauj Latvijas Republikas ārlietu ministram lemt par ārzemnieka iekļaušanu Latvijas Republikai nevēlamo personu sarakstā (persona non grata). Tomēr saskaņā ar Vīnes konvenciju par konsulārajiem sakariem termins “non grata” attiecas uz diplomātisko un konsulāro personālu, tikmēr Latvijas Ārlietu ministrijas vadītājs pielieto to attiecībā pret citu profesiju pārstāvjiem. Turklāt ārlietu ministra aizliegumu nedrīkst apstrīdēt parastajā kārtībā (Augstākajā vai administratīvajā tiesā), un cilvēkam, kurš nokļuvis “melnajā sarakstā”, nav tiesību uzzināt oficiālo aizlieguma iemeslu.

Andrejs Mamikins lūdz Eirokomisiju pārbaudīt, vai Latvijā sastopamā prakse nav pretrunā starptautiskajiem standartiem, kā arī pauž satraukumu par lēmumu pieņemšanas noslēpumainību. Nevēlamo personu saraksts ir nevis valsts noslēpums, bet gan ierobežotas pieejamības informācija, kura netiek publicēta. Cilvēks, kurš nedzīvo Latvijā, ziņas par iekļaušanu “melnajā sarakstā” var saņemt tikai pēc rakstiska pieprasījuma. Praksē tas nozīmē, ka ārzemnieks par nepatīkamo jaunumu  tiek informēts šķērsojot robežu. Citās Šengenas zonas valstīs minētās informācijas pieejamība ir lielāka. Kaimiņvalstī Igaunijā, piemēram, nevēlamo personu saraksts ir atrodams tīmeklī, un katrs ārzemnieks, ievadot savus personas datus, acumirklī var to pārbaudīt (https://vana.siseministeerium.ee/17115/).

“Popularitāti iemantojusī “melno sarakstu” prakse kaitē gan Latvijas, gan Eiropas Savienības reputācijai. Kā lai pozicionē mūsu valsti kā nopietnu, starptautisku pasākumu vietu, ja jebkurš viesmākslinieks vai vieslektors var negaidīti iekļūt Latvijai nevēlamo personu sarakstā? Turklāt ar šādu neprognozējamu imigrācijas politiku mēs graujam pasaules uzticību Eiropai un tās vienotībai, jo nav noslēpums, ka daudziem ārzemniekiem, kam Latvija ir liegusi iebraukšanu, ir ilgtermiņa Šengenas vīzas, un viņi brīvi turpina iebraukt ES teritorijā cauri citām valstīm,” uzsvēra A. Mamikins.

Comments
Share
Office

Leave a reply