Mamikins: mazākumtautību skolu jautājumā Gruzija ir desmitkārt demokrātiskāka par Latviju

Mamikins: mazākumtautību skolu jautājumā Gruzija ir desmitkārt demokrātiskāka par Latviju

“Mazākumtautību skolu aizsardzības jautājumā Latvijai ir jāņem piemērs no Gruzijas,” uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kurš tikko atgriezies Latvijā pēc trīs dienu vizītes Gruzijā.

Vizītes laikā A. Mamikins tikās ar Gruzijas prezidentu Giorgiju Margvelašvili (Giorgi Margvelashvili), nupat premjerministra amatā apstiprināto Mamuku Bakhtadzi (Mamuka Bakhtadze), Gruzijas Parlamenta spīkeri Irakliju Kobakhidzi (Irakli Kobakhidze), ārlietu ministru Dāvidu Zalkaliani (David Zalkaliani), tieslietu ministri Теu Tsulukiani (Tea Tsulukiani), ar visu parlamenta frakciju un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem. Eiroparlamentārieša vizīte Gruzijā bija saistīta ar gaidāmo Eiropas Parlamenta balsojumu par Eiropas Savienības un Gruzijas Asociatīvās vienošanās ziņojumu. Mamikins ir pastāvīgais EP Ārlietu komitejas ziņotājs Gruzijas jautājumā.

“Gruzijā ir apdzīvotas vietas, kur mazākumtautību īpatsvars ir lielāks nekā gruzīnu skaits; dažviet tas sasniedz pat 100% no kopējā apvidus iedzīvotāju skaita. Pirmkārt, tie ir armēņi un azerbaidžāņi,” skaidroja Mamikins. “Tādās vietās ir ne tikai mazākumtautību skolas, bet ir arī atļauts, piemēram, azerbaidžāņiem izmantot ne tikai Gruzijā izdotas mācību grāmatas, bet arī Azerbaidžānas mācību līdzekļus. Latvijas nacionāļi nosauktu šos ļaudis par “okupantiem” un “kolonistiem”, jo lielākā daļa atbrauca dzīvot uz Gruziju PSRS laikos. Tomēr valsts politika ir tāda, ka mazākumtautības ir Gruzijas lepnums, pret tām ir jāizturas toleranti un ar cieņu. Turklāt 1991. gadā valsts visiem automātiski piešķīra pilsonību. Iespējams, tieši tāpēc Gruzijā apvidos, kur līdzās dzīvo armēņi un azerbaidžāņi, jau divus gadu desmitus nav starpetnisku konfliktu.”

Pēc Mamikina vārdiem, viņš pat esot sastapis azerbaidžāņu skolas direktorus, kuri neprot gruzīnu valodu. “Iedomāsimies, ko darītu Latvijas izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ar tādiem krievu skolas direktoriem Latvijā,” eiroparlamentārietis uzdeva retorisku jautājumu. “Domāju, ka teju nogalinātu un sarīkotu rituālās dejas uz latviešu valodu nepārvaldoš’ direktora kapa. Ko dara Gruzijas valdība? Piedāvā direktoriem un skolotājiem bezmaksas gruzīnu valodas kursus, un, lai Gruzijas izglītības politika būtu saprotama skolotājiem-negruzīniem, tulko informāciju azerbaidžāņu un krievu valodā. Tāda pieeja ir apsveicama!”

Vizītes laikā Andrejs Mamikins apmeklēja arī militārā konflikta skarto Dienvidosetijas teritoriju (Chinvalas reģions), kur vēroja ES Novērošanas misijas Gruzijā (EUMM – European Union monitoring mission) demarkācijas līnijas patrulēšanu. Eiroparlamentārietis aprunājās arī ar vietējiem iedzīvotājiem – osetīniem un gruzīniem.

Comments
Share
Office