Mamikins: “Vēlos noskaidrot kā DP reaģē uz valsts apvērsuma svinēšanu”

Mamikins: “Vēlos noskaidrot kā DP reaģē uz valsts apvērsuma svinēšanu”
foto: ru.wikipedia.org

1934. gadā, naktī no 15. uz 16. maiju, Latvijā notika valsts apvērsums. Tika arestēti tūkstoši Kārļa Ulmaņa oponentu, tostarp 32 parlamenta deputāti. Tika atlaista ne tikai Saeima, bet arī slēgtas avīzes, aizliegtas politiskās partijas un arodbiedrības, nedrīkstēja rīkot protesta mītiņus. Tika apturēta arī Satversmes darbība. Vardarbīgā veidā bija likvidēta Latvijas valsts demokrātiskā iekārta.

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (VL-TB/LNNK) ik gadu, kopš 2005. gada, atzīmē šo dienu ar “Vienības braucienu”, kurā piedalās simtiem atbalstītāju. Partijas mājaslapā [1] ziņots, ka pasākums tiek rīkots par godu valsts apvērsumam Latvijā:

–       “Katru gadu 15. maijā VL-TB/LNNK un Nacionālās apvienības biedri rīko sarkanbaltsarkani karogoto Vienības braucienu, godinot K.Ulmaņa ieguldījumu latviskas Latvijas ideju stiprināšanā.”

–       Kārlis Ulmanis simboliski pārstāv tās vērtības, kuras tik ļoti pietrūkst mūsdienu Latvijas politikā.”

–       “Ulmaņlaiki” ir periods, kurā tika celtas godā tās vērtības, kuras mēs labprāt redzētu uzplaukstam arī mūsdienu Latvijā, tāpēc uz latviešu nacionālo vienotību vērsts garīgs apvērsums būtu nepieciešams arī šodienas Latvijā.

Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins (Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa, S&D) atgādināja, ka Latvijas Drošības policija (DP) intensīvi ierosina krimināllietas pret politiķiem, žurnālistiem un sabiedriskajiem aktīvistiem, kuri iestājas pret lēmumu ieviest mazākumtautību skolās mācības tikai latviešu valodā.

Tāpēc eiroparlamentārietis vēlas noskaidrot, kā Drošības policija reaģē uz valsts apvērsuma svinēšanu un tā galvenā vaininieka godināšanu. Lai viestu skaidrību, esmu sagatavojis iesniegumu Drošības policijai, kurā lūdzu izvērtēt NA rīkoto pasākumu atbilstoši Latvijas Republikas Krimināllikumam,” pastāstīja Mamikins.

Tostarp eiroparlamentārietis vēlas saņemt no DP atbildes uz jautājumiem:

  1. Vai DP seko minētajam pasākumam?
  2. Ja seko, vai ir bijuši kādi pārkāpumi?
  3. Vai pēc DP ieskatiem aicinājums atjaunot “Ulmaņlaikus” vai dzīvot kā “Kārļa Ulmaņa laikos” ir vērtējams kā likuma pārkāpums?
  4. Vai 1934. gada 15. maijā notikušā valsts apvērsuma slavināšana ir uzskatāma par pārkāpumu?

[1] http://www.nacionalaapvieniba.lv/par-mums/tradicijas/15-maija-vienibas-brauciens/

Comments
Share
Office