Merkele Eiropas Savienības tronī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Merkele Eiropas Savienības tronī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs
Attēls: polserra.com

Vācijas kanclere Angela Merkele var kļūt par nākamo Eiropas Komisijas prezidenti. Par to jau sen baumo Eiropas Parlamenta kuluāros. Pati Merkele tādus nolūkus noliedz. Tomēr dūmu bez uguns nemēdz būt.

Pirms dažām dienām Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņoja, ka atbalstītu Merkeli, ja kanclere stātos EK prezidentes amatā. Tas ir nopietns paziņojums, jo Makrons kontrolē trešo lielāko Eiropas Parlamenta politisko grupu – Eiropas liberāļu un demokrātu apvienību. Merkele jau ir paziņojusi, ka pēc 2021. gada pametīs ne tikai kancleres amatu, bet arī aizies no politikas. Tomēr tāda mēroga politiķe nevar tāpat vien izzust, atstājot aiz sevis lielu caurumu. Turklāt viņai vēl ir pāragri iet uzrakt piemājas dārziņu, lai gan kanclerei ir daudz ienaidnieku, kuri labprāt gribētu viņu redzēt pensijā, uzrokam dobes. Vēl bez tam nenāk par labu tas, ka Merkele ir lielākās ES valsts – Vācijas – politiķe. Pēdējos gados, lai panāktu kompromisu, EK prezidenta amatā tika iecelti mazo valstu pārstāvji, kā piemēram, Žozē Manuels Barozu (Portugāle) un Žans Klods Junkers (Luksemburga). Tāds kompromiss neapmierināja nevienu, tomēr ne tik lielā mērā, lai sāktos vērā ņemams iekšējais ķīviņš.

Šodien ir pavisam cita situācija. Aizgājušā desmitgade parādīja, ka Eiropas Savienības galvenajā amatā vajadzīgs nevis psihoterapeits ar dīvāniņu, uz kura ES līderi var pačīkstēt un pastāstīt par saviem kompleksiem un aizvainojumiem, bet gan izlēmīgs ķirurgs. Merkele ķirurga lomā būtu lieliska.

Makrons par atbalstu gribēs pretī no Merkeles radikālus soļus, kā piemēram, Eiropas armijas izveidi un lielāku eirozonas valstu integrāciju. Par to nāksies maksāt Vācijai, un Merkele ir vienīgā, kura varētu pārliecināt konservatīvos vāciešus gan atvērt maciņus, gan spert soli pretī lielākai eirointegrācijai.

Merkele ļaus pierunāt sevi tikai tādā gadījumā, ja izredzes ieņemt amatu būs pietiekami augstas. Šobrīd tiek lemts vai Merkele un viņas komanda varēs iegūt vairākuma atbalstu. Tas nozīmē, ka pavisam drīz uzzināsim, vai vācu lokomotīve “Angela Merkele” būs tā, kura vilks ārā no purva tur iestigušo pretrunīgo Eiropas Savienības projektu.

Comments
Share
Office