Nākamo Latvijas “Parex” banku glābs Eiropa

Nākamo Latvijas “Parex” banku glābs Eiropa
Stockshots of EP buildings
Stockshots of EP buildings

Ja nākamajā gadā sāks grimt kāda no Latvijas bankām, iedzīvotājiem būs lielākas iespējas saņemt atpakaļ savus noguldījumus vai, vismaz, daļu no noguldījuma, jo to nodrošinās Eiropas līmenī. Ar nākamo gadu Eiropas Savienība izveidos noguldījumu apdrošināšanas fondu. 

Šobrīd Latvija garantē noguldītājiem – fiziskām personām – līdz 100 000 eiro noguldījumu atmaksu katrā bankā. Latvijas bankas atskaita konkrētu summu īpašā garantijas fondā, no šīs naudas tad arī tiek veiktas izmaksas bankrota gadījumā. Gan noguldītāji, gan valsts riskē, jo fonds ir pārāk mazs un Latvijas valsts pārāk vāja, lai garantētu noguldītājiem apsolīto summu nopietnu ekonomisku satricinājumu gadījumā.

Viens no iemesliem, kāpēc Latvijas valdība metās glābt “Parex”, bija potenciālā panika, kas izraisītu lielāko banku lavīnveida bankrotus. Rezultātā ar to naudu, kura atrodas garantijas fondā, nepietiktu, lai norēķinātos ar noguldītājiem. Būtu iespējams valsts bankrots.

Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins: “Lai glābtu “Parex”, valsts aizņēmās 1 miljardu eiro. Kredīta devēji pieprasīja samazināt Latvijas iedzīvotājiem sociālās garantijas, bērnu pabalstus un pensijas. Tas nozīmē, ka banku glāba nevis baņķieri un ierēdņi, bet gan Latvijas iedzīvotāji. Nekas tamlīdzīgs nedrīkst atkārtoties! Mums nav vajadzīga butafora sistēma, kas strādā labos laikos, bet krīzes situācijā to ir jāglābj! Cilvēkiem ir nepieciešamas nopietnas un drošas garantijas, pārliecība, ka viņu noguldījumi nepazudīs. Tieši tāpēc gan es, gan mani kolēģi – Eiropas Parlamenta sociāldemokrātu grupa – atbalstām Eiropas noguldījumu apdrošināšanas fonda izveidi.

Iemaksas fondā veiks visas Eiropas bankas. Sākot ar nākamo gadu, Fonds izmaksās 20 % no garantijas summas, bet līdz 2024.gadā plānots paaugstināt izmaksu līdz 100%.

Comments
Share
Office

Leave a reply