“Nekādu otrās šķiras patērētāju”: eirodeputāti diskutē par divējādas kvalitātes pārtiku

“Nekādu otrās šķiras patērētāju”: eirodeputāti diskutē par divējādas kvalitātes pārtiku

Vienādi zīmoli, vienāds produkts, identisks iepakojums. Kvalitātei arī jābūt vienādai, vai ne? Ne vienmēr — par to sūdzas dažas Austrumeiropas valstis. Tās norāda, ka daži tajās pārdotie produkti ir zemākas kvalitātes, salīdzinot ar Rietumeiropā pārdotajiem. Slovākijā kādā pētījumā secināts, ka vienādu produktu vietējā versijā bija mazāk gaļas. Kāda zīmola vafeles bija mazāk kraukšķīgas Ungārijā, salīdzinot ar Austrijas lielveikaliem. Dažos dzērienos bija vairāk mākslīgo saldinātāju.

Ž. K. Junkers (Eirokomisijas priekšsēdētājs): “Vienlīdzīgā savienībā nevar būt otrās šķiras patērētāju. Man ir nepieņemami, ka dažās Eiropas daļās, jo īpaši Centrāleiropā un Austrumeiropā, cilvēkiem pārdotie produkti ir zemākas kvalitātes nekā citās valstīs, pat ja iepakojums un zīmols neatšķiras.” 

Uzņēmumi norāda, ka pielāgo produktus vietējās garšas sajūtas īpatnībām un ka uz iepakojuma ir skaidri norādītas sastāvdaļas. Visiem patērētājiem Eiropā bez diskriminācijas jābūt pieejai labai un veselīgai pārtikai. Patērētājiem jābūt iespējai izdarīt brīvu un informētu izvēli. Eirodeputāti un Eiropas Komisija pēta šo problēmu un apspriež patērētāju aizsardzības likumus. Komisija ir izdevusi vadlīnijas, lai palīdzētu valsts iestādēm izvērtēt sūdzības, ka šajās valstīs tiek pārdoti zemākas kvalitātes produkti. Turklāt šādu pētījumu finansēšanai novirzīts viens miljons eiro. 

Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins: “Pēc debatēm Eiroparlamentā Eirokomisija novirzīja 1 miljonu eiro produktu kvalitātes analīzei Austrumeiropā, lai novērtētu problēmas apjomu. Tas ir tikai pirmais solis. Nākamais solis būs likumdošanas pasākumu nostiprināšana pret pārtikas diskrimināciju.”

Comments
Share
Office