Par liekuļiem un egoistiem. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Par liekuļiem un egoistiem. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Pretrunas starp Itālijas premjerministru Džuzepi Konti un Francijas prezidentu Emanuelu Makronu bēgļu jautājumā ir izvēršās Eiropas politikai raksturīgajā ķildā starp egoistiem un liekuļiem. Liekuļi arī negrib pieņemt bēgļus, bet līdzjūtīgi runā par cilvēktiesībām, paklusām nolīgstot Lībijas lauka komandierus, lai tie nelaiž Eiropā migrantus.

Ar Eiropas liekuļiem mēs esam labi pazīstami. Vara sen ir viņu rokās un jau ceturtdaļgadsimtu tie izliekas neredzam nacionāļu darbus Latvijā. Bet, ja liekuļi pamana līdzvērtīgu problēmu ārpus Eiropas Savienības, pikējot metas virsū netaisnībai.

Eiropas līderu divkosība ir apnikusi vēlētājiem, tāpēc ļaudis balso par nekauņām.

Līdz Donalda Trampa uznākšanai uz skatuves, amerikāņi sludināja, ka viņu valsts ir Prometejs ar demokrātijas lāpu rokās. Tagad mesiāniskie stāsti ir aiz muguras. Donalds Tramps runā tiešu valodu: “Labi ir tas, kas ir labi Amerikai.” Nu vārda “vērtības” vietā karogā ierakstīts vārds “intereses”. Lūk, par šo tiešumu viņu ievēlēja.

Eiropa ar pēdējiem spēkiem centās turēt augstu paceltu “vērtību” karogu. Visu sabojāja migranti. Bēgļu krīze nolika ES līderus nepatīkamas izvēles priekšā: vai nu atbilsti savam imidžam, vai atzīsties egoismā.

Austrumeiropa uzgrieza muguru uzreiz, skaļu pretmigrācijas lozungu pavadībā notika Brexit, savukārt vairākās Rietumu valstīs varu pārņēma atklātu valodu runājoši vīri, kuri trampveidīgi sludina, ka tagad katram ir jābūt pašam par sevi.

Pastāvošā politiskā sistēma piedāvā ierobežotas iespējas: ja esat pret meliem – balsojiet par nekauņām, ja esat pret liekuļiem, jūs atbalstāt meļus.

Latvijā situācija ir vēl sarežģītāka. Tā kā esam maza valsts, politiskie liekuļi un egoisti nevis karo un ķildojas, bet gan apprecējuši viens otru. Vieni tēlo varu, otri – opozīciju. Pirms vēlēšanām viņi lielākās un mazākās urdziņās pārplūst no vienas partijas uz otru, un nekur nepazūd.

Secinājums ir tikai viens. Īstas pārmaiņas notiks tikai tad, kad cilvēki sapratīs, ka publiski tiek izspēlēts inscenēts kautiņš divu politiskā mutanta roku starpā. Kad vēlētājs to ieraudzīs, pieprasīs neviltotu alternatīvu.

Comments
Share
Office