Referendums Turcijā ir Eiropas Savienības patiesuma pārbaude

Referendums Turcijā ir Eiropas Savienības patiesuma pārbaude
foto: www.nytimes.com

Turcijā noslēdzies referendums par konstitūcijas grozījumiem. Tā ir visradikālākā reforma, kura piešķirs valsts vadītājam Redžepam Tajipam Erdoganam milzīgas pilnvaras, kādu nav bijis nevienam citam turku līderim turpat simts gadu laikā.

Referenduma priekšvēsmas.

Atgādināsim, ka valdošā Turcijas Taisnīguma un Attīstības partija (AKP) ar Redžepu Tajipu Erdoganu priekšgalā virzīja priekšlikumu par pāreju uz prezidentālu sistēmu  kopš 2011. gada, taču process manāmi aktivizējās pēc apvērsuma mēģinājuma 2016. gada jūlijā.

Decembrī AKP iesniedza parlamentā dokumenta projektu, kas bija izstrādāts kopā ar Republikāņu tautas partiju un Nacionālās kustības partiju. 21. janvārī parlaments atbalstīja paketi ar 18 konstitūcijas grozījumiem.

Referenduma rezultāti.

Turcijas referenduma provizoriskie rezultāti liecina, ka par konstitūcijas grozījumiem izteikušies 51,41% balsotāju, pret bijuši – 48,59%. Kopumā referendumā piedalījušies 86% iedzīvotāju.

Prezidentālās sistēmas atbalstītāji ir uzvarējuši 48 Turcijas provincēs. Pret grozījumiem balsoja pārsvarā kurdu apdzīvotās dienvidaustrumu teritorijas un Turcijas Eiropas daļa, kā arī Vidusjūras un Egejas jūras piekrastu teritorijas. Stambulā un Ankarā ar nelielu pārsvaru uzvarēja prezidentālās sistēmas pretinieki.

Vēl bez Turcijas balsošana notika 57 valstīs. 59,1% turku ārzemēs izteica atbalstu konstitūcijas grozījumiem. Pret grozījumiem nobalsoja turki ASV, Japānā, Ķīnā, Kanādā, Itālijā, Lielbritānijā, Alžīrijā, Irānā, Polijā u.c. valstīs. Turcijas un Eiropas Savienības konflikts cēlis Erdogana reitingu turku migrantu starpā Eiropas Savienībā. Turcijas ministru izdzinušajā Nīderlandē 71% turku nobalsoja par konstitūcijas grozījumiem. Beļģijā, kur nesen Erdogana atbalstītāji un pretinieki sarīkoja masveida kautiņu, par grozījumiem nobalsoja 75%, Austrijā – 73%, Francijā – 65%, Vācijā – 63%. Krievijā konstitūcijas grozījumus neatbalstīja 74% turku.

Kas mainīsies Turcijā?

Valsts konstitūcijā tiks veikti sekojoši grozījumi:

 • prezidents Erdogans varēs tikt ievēlēts atkārtoti vēl divas reizes;
 • prezidents pats varēs iecelt vienu vai vairākus viceprezidentus un ministrus;
 • Erdogans pildīs arī valdības vadītāja funkcijas (premjerministra amats tiks likvidēts);
 • prezidents varēs ierosināt referendumus, izziņot ārkārtas situācijas;
 • prezidents drīkstēs būt politiskas partijas biedrs;
 • deputātu skaits tiks palielināts līdz 600, sasaukuma pilnvaru termiņš palielināts līdz 5 gadiem;
 • kandidātu vecuma ierobežojums tiks samazināts līdz 18 gadiem. Esošās militārpersonas nevarēs virzīt savu kandidatūru;
 • parlaments zaudēs tiešu kontroli pār valdību;
 • veikti grozījumi impīčmenta mehānismā: par speciālas komisijas izveidi, kurai jāizmeklē valsts vadītāja rīcība, būs jāizsakās 50% parlamenta deputātu;
 • prezidenta un parlamenta vēlēšanas notiks vienlaicīgi;
 • tiks likvidētas kara tiesas: Tiesnešu un Prokuroru Augstākā Padome atradīsies Tieslietu ministrijas pārziņā.

Andrejs Mamikins: “Turcijas referendums ir Eiropas Savienības patiesuma pārbaude. Ja ES turpinās ignorēt autoritāra režīma nostiprināšanos vienā no NATO dalībvalstīm apmaiņā pret bēgļu paturēšanu Turcijā, nākamreiz, kad Eiropas Savienības vadītāji sāks runāt par kopējām vērtībām: demokrātiju, cilvēktiesībām un likuma varu, no visām pusēm atskanēs smiekli un ņirdzīgi komentāri: “Jā, jā.. Mēs redzam!””

 

 

Comments
Share
Office