Sapņot nav kaitīgi. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Sapņot nav kaitīgi. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Francijas prezidents Emanuels Makrons aicina izveidot īstu Eiropas armiju, lai ierobežotu Krieviju, atbrīvotos no Savienoto Valstu ietekmes un no droša attāluma parādītu Ķīnai pigu.

Tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās Makrons vēlas stāties sabiedrības priekšā ar jauno visaptverošās Eiropas partijas projektu. Tāpēc vēlētāji ir jāpārsteidz ar ieceres vērienu. Savulaik Francijas prezidents jau nāca klajā ar priekšlikumu izveidot atsevišķu parlamentu Eirozonas valstīm un citiem grandioziem projektiem. Planējošo efektu toreiz sabojāja Vācijas kanclere Angela Merkele, kura piedāvāja Makronam nokāpt no beņķīša un sākt risināt piezemētākas problēmas.

Esmu strādājis ar likumdošanas aktu, kurš paredzēts terorisma apkarošanai Āfrikā un nepieļaut teroristu iekļūšanu Eiropas Savienībā. Pat tik loģiskā jautājumā nācās cīnīties ar lielu pretestību, lai tāda iespēja kļūtu par realitāti. Eiropas armijas izveidošana ir politiski daudz lielākā mērā komplicēts uzdevums.

Ir nozares, kur Eiropas Savienība ir tik nespēcīga kā jaundzimis kaķēns. Kopējā aizsardzības politikā šis kaķēns pat nav vēl atvēris acis. Dalībvalstis negrib delēģēt tik ievērojama mēroga suverēnās tiesības Briselei, un ir pat tādas, kuras ir pret militāru savienību izveidi, piemēram, Austrija, kuras konstitūcijā ir ierakstīta neitralitāte. Arī Vācijā militarizēšanās ideja, saprotamu vēsturisku iemeslu dēļ, nav tā populārākā.

Līdz šim Eiropas Savienības valstis ar lielām grūtībām ir nonākušas pie vienošanās vismaz koordinēt savā starpā rīcību. Tas tāpēc, lai izvairītos no absurdas situācijas, kad uzreiz vairākas ES dalībvalstis izstrādā vienu un to pašu bruņojumu, būdamas pilnīgā neziņā, ka kaimiņi grūž iekšā naudu tādos pašos projektos. Iespējams sekos vēl kādi maziņi solīši sadarbības virzienā, bet līdz vienotas Eiropas armijas izveidei ir tikpat tālu, cik līdz Marsam.

Turklāt īsta, vienota Eiropas armija var tikt izveidota tikai gadījumā, ja ES funkcionēs kā vienota federāla valsts, kā Eiropas Savienotās Valstis. Tādu, kas ticētu un gribētutuvākajā nākotnē izveidot šādu federatīvu valsti, gandrīz nav palicis.

Comments
Share
Office