Šāviens līķī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Šāviens līķī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Simtu divdesmitais šāviens līķī. Tā īsumā var raksturot ziņojumu par attiecībām starp Eiropas Savienību un Krieviju. Eiropas Parlamentam nākamnedēļ tas ir jāapstiprina. Ziņojuma autore ir Sandra Kalniete.

Attiecības starp Eiropas Savienību un Krieviju pārvērtās par līķi jau pirms vairākiem gadiem. Kopš tā laika Eiropas Parlaments izskata Krieviju gānošus ziņojumus katrus divus mēnešus. Pat šo ziņojumu autoriem ir radušās aizdomas, ka tiem praktiski neviens nepievērš uzmanību. Īpaši Krievijā. Šie ziņojumi galvenokārt tiek ražoti iekšējai lietošanai, lai parādītu, cik autori ir lieli malači. Sandras Kalnietes ziņojums nav kļuvis par izņēmumu. Kārtējais lāstu, nosodījuma un retorisku prasību standarta komplekts.

Atšķirībā no ES austrumu robežas Berlīnes sienas atbalstītāju sektas locekļiem, 80 EP deputāti, ieskaitot mani, šonedēļ iesniedza priekšlikumu, kurā pieprasām atjaunot parlamentāro dialogu starp ES un Krieviju.

Dialogs diplomātijā nenozīmē bez ierunām pieņemt pārrunu partnera viedokli. Dialogs nozīmē dzirdēt un tikt saklausītam. Tagad ir kļuvis populāri starp pārrunām un bezierunu piekrišanu likt vienādības zīmi. Gribi sarunāties ar Krieviju? Tātad tu kalpo Putinam.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ir uzticīgs šai modei jau sen, un jau gadiem tup stūrī sapūties uz Krieviju. Viņaprāt, tas ir efektīvākais veids kā veidot diplomātiskus sakarus. Ministrs ir ne tikai palaidis garām visas iespējas uzsākt diplomātisku sarunu ar kaimiņvalsti Latvijas prezidentūras laikā ES, bet ir arī izdarījis visu iespējamo, lai šāda iespēja nerastos arī turpmāk.

Pat Aukstā kara laikā starp pretinieku nometnēm darbojās daudzi diplomātiskie kanāli, ar kuru palīdzību varēja izskaidrot situāciju, atrast pieņemamus risinājumus un, galvenais, izvairīties no bruņota konflikta, kurš varēja uzliesmot nejaušības dēļ.

Diplomātija nav sēdēšana stūrī ar uzmestu lūpu, un tā nav arī nodarbošanās ar politisko onanēšanu, skribelējot agresīvus ziņojumus. Diplomātija ir savstarpējo problēmu risināšanas instruments. Tādu problēmu, kuru ignorēšana var sabiedrībai dārgi izmaksāt.

Comments
Share
Office