Sen neesam karojuši?

Sen neesam karojuši?

Nu, ko?! Čučhes idejas joprojām ir dzīvas. Atgādināšu, ka čučhes ideju izdomāja Ziemeļkorejas režīms un tā nozīmē, ka viss – no apakšbiksēm līdz raķetēm – ir jāražo pašu spēkiem. Ideja, ka jāpaļaujas tikai uz sevi, ir pārņēmusi pasaules līderu prātus. Sadarbības vietā viņi ir sākuši bruņoties un nodarboties ar protekcionismu. Šie signāli liecina par nopietnām briesmām.

Pēdējos gados pasaules līderi veic pasākumus, lai mazinātu atkarību no citām valstīm. Ekonomiski tas bieži nav izdevīgi, taču neatkarība mūsu trauksmainajā un nemierīgajā laikā ir ļoti pieprasīta lieta. Pasaules līderi uzdod sev jautājumu: “Kas notiks, ja mūsu konkurenti nolems iesist pa vājāko vietu vai sāks šantažēt, mēģinot sev dabūt labumus? Kas notiks, ja rīt būs bruņots konflikts?”

Tāpēc, piemēram, Ķīna pārorientē savu ekonomiku uz iekšējo tirgu, lai izvairītos no situācijas, kad valstis, uz kurām tiek eksportētas preces, piemēram ASV, politisku iemeslu dēļ slēgs piekļuvi savam tirgum. Tas var rezultēties nopietnās ekonomiskās un sociālās problēmās. Iedomāsimies miljonus bezdarbnieku, kuri var viegli destabilizēt situāciju valstī un sarīkot asiņainu revolūciju. Tādas vīzijas nevar nesatraukt Ķīnas valdību. Tāpēc pēdējo gadu laikā viņi izdāļā kredītus, lai celtu iekšējā patēriņa līmeni, lai preces, kuras tiek ražotas Ķīnā, pērk ķīnieši un neviens no konkurentiem nevarētu bloķēt vadu, pa kuru valstī ieplūst skābeklis.

Krievija, pēc Rietumvalstu ieviestajām sankcijām, atteikusies no daudzu pārtikas produktu importa, un ir uzstādījusi mērķi nodrošināt sevi. Kaimiņu lielvalsts novirza tranzīta kravas uz savām ostām (tas ietekmē arī Latviju), un ir ieviesusi savu sistēmu “MIR”, kas nav atkarīga no ārzemju maksāšanas sistēmām. Tas nozīmē, ka Krievijas bankas var garantēt saviem klientiem piekļuvi līdzekļiem un jebkuru operāciju veikšanu ar kartēm neatkarīgi no ģeopolitiskās situācijas. Vairākas Eiropas Savienības valstis uzsākušas sadarbību militārajā jomā, lai mazinātu atkarību no ASV. Mēs redzam, kā Eiropa ar visiem spēkiem cenšas atbrīvoties no Krievijas enerģētiskās atkarības.

ASV ir uzstādījušas mērķi nodrošināties ar saviem energoresursiem līdz ar slānekļa gāzes jomas atīstīšanu. Tas nevairo ekoloģisko tīrību, toties ģeopolitiskajā ziņā ir droši.

Tagad ASV prezidents risina negatīvā tirdzniecības balansa problēmu, kura dēļ viņa valstij ir izaudzis astronomisks parāds. Lai labotu šaubīgo stāvokli, Donalds Tramps ir izrēķinājis, ka ir jāpaaugstina tarifi tērauda un alumīnija importam un draud aplikt ar nodokļiem Eiropas automobiļus. Cietušie, starp kuriem ir Eiropas Savienība, Ķīna, Brazīlija, Meksika, Dienvidkoreja un Kanāda, gatavo sūdzības Pasaules Tirdzniecības organizācijai un kaļ atriebības plānus, kuri būs vērsti pret amerikāņu importa nozari.

Bruņošanās izdevumi aug kā uz mielēm. Nākamajā gadā ASV plāno palielināt militāros izdevumus par 13%, kopā summa sasniegs 716 miljardus dollāru. Ķīna palielinās militārās jomas izdevumus par 8%. Aug militārie izdevumi arī Eiropā.

Pasaules giganti arvien vairāk atgādina neieņemamas citadeles; bruņoti līdz zobiem un pašpietiekami. Druagu nav, uzticēties nevienam nevar, likmes liek tikai uz saviem spēkiem.

Līdzīgas parādības varēja vērot pagājušā gadsimta 30-tos gadus. Ja tā ilgāk turpināsies, labi nebeigsies. Sen neesam karojuši, un esam aizmirsuši ko tas nozīmē. Vēl esam aizmirsuši, ka tehnoloģijas savā attīstībā ir spērušas milzīgu soli uz priekšu, un tas ļauj daudz vienkāršāķ iznīcināt cilvēci.

Neuzticēšanās ir viena no bieži sastopamajām cilvēka emocijām. Tomēr tā var dārgi izmaksāt. Ekonomiskie kari, nemaz nerunājot par militārajiem konfliktiem, nes zaudējumus visiem. Psihoze ir jāneitralizē, kamēr tā nav izgājusi ārpus kontroles.

 

Comments
Share
Office