Šim dos, tam dos, bet tam nepietika. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Šim dos, tam dos, bet tam nepietika. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Mokošās valdības veidošanas pārrunas, kuru priekšgalā cer nostāties ASV pilsonis Krišjānis Kariņš turpinās. Šajās pārrunās aizkadrā paliek 2 svarīgi momenti: kurš būs tas, kuru valdošā koalīcija izvirzīs par valsts prezidentu, un kurš ieņems eirokomisāra vietu.

Valsts prezidenta vēlēšanas un eirokomisāra izvirzīšana notiks jūnija sākumā. Ja pārrunu dalībnieki tagad nespēs panākt vienošanos par kandidātiem, tad Kariņa valdība var vai nu nenākt pasaulē vispār, vai arī izjukt dažus mēnešus vēlāk pēc izveides. Tāpēc minētie kadru jautājumi nolikti uz pārrunu galda sarkanā mapītē.

Pognozēju, ka netiks izvrizīts opozīcijas kandidāts vai arī tā politiskā spēka pārstāvis, kurš iegūs gardo premjerministra vai Saeimas priekšsēdētāja vietu. Iespējams, ka eirokomisāra nominēšana tiks iedalīta “Kustībai Par!”. Viss norāda uz to, ka partija var iemainīt premjera amatu pret eirokomisāra vietu. Tādā gadījumā par nominantu var kļūt bijušais ministrs un Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks vai arī bijušais ekonomikas ministrs un viens no “Kustības Par!” dibinātājiem Daniels Pavļuts. Lai īstenotu ambīcijas, viņi piesaista jaunus kadrus. Nākamnedēļ partijas lems par politologa un LU asociētā profesora Ivara Ījaba izvirzīšanu eiroparlamentārieša amatam.

Ar prezidentu viss ir sarežģītāk, jo viņu ievēl Saeima. Valdošajām partijām tradicionāli ir grūti vienoties par to, kurš būs Valsts prezidents. Pēc šī amata alkst daudzi, un tas dod daudz priekšrocību jebkurai partijai. Līdz šim partijas biežāk varēja vienoties par bezpartejisku kandidātu izvirzīšanu. Atcerēsimies Vairas Vīķes-Freibergas vai Valda Zatlera ievēlēšanu.

Jebkurā gadījumā nākamās valdības veidošana un stabilitāte atkarīga no tā, par ko vienosies politiskie spēki, un, pats galvenais, kā tās pildīs savas vienošanās. Lūk, tāda ir virtuve… Vai ir vēl palikuši naivie, kuri domā, ka Latvijas politiķi līdz aizsmakumam strīdas par ierakstiem valdības deklarācijā? Latvijas politikā tāda kartība nav pieņemta!

Latvijas valdībā draudzīgi, degunu neaizspieduši, var sēdēt nacionālisti un liberāļi, pretkorupcijas cīnītāji un korupcionāri. Galvenais viņiem ir sarunāt, kurš šajā politiskajā vistu kūtī uz kuras politiskās laktas uzsēdīsies.

Comments
Share
Office