SKDS aptauja: Latvijas iedzīvotāji neapmierināti ar Eiropas Savienības un ASV politiku Sīrijā

SKDS aptauja: Latvijas iedzīvotāji neapmierināti ar Eiropas Savienības un ASV politiku Sīrijā

Šonedēļ Eiropas Parlamentā notika noklausīšanās par Eiropas Savienības jauno stratēģiju Sīrijā. Kā Latvijas iedzīvotāji vērtē Eiropas Savienības un citu ietekmīgu ģeopolitisko spēlētāju politiku Sīrijā? Pirmo reizi atbildi uz šo jautājumu sniedz socioloģisko pētījumu centra SKDS aptauja, kas veikta pēc eiroparlamentārieša Andreja Mamikina biroja pasūtījuma.

Galvenie aptaujas rezultāti.

Aptaujas dalībniekiem bija jāizvērtē ASV, ANO, ES, Irānas, Kataras, Krievijas, Turcijas un Saūda Arābijas darbība Sīrijas krīzes atrisināšanā.

Kopumā Latvijas iedzīvotāji atzina minēto valstu darbību Sīrijas reģionā par neefektīvu. Visvairāk pozitīvo vērtējumu ir saņēmusi Krievija – 22% respondentu atbildēja, ka Krievijas darbība ir vērtējama kā drīzāk rezultatīva. Visnegatīvāko vērtējumu saņēmušas ASV – 33% atbildēja, ka ASV darbība vērtējama kā drīzāk negatīva, vien 12% – vērtē ASV darbību kā pozitīvu. 37% krievvalodīgo dalībnieku pozitīvāk vērtē Krievijas darbību, (latvieši – 12%). Interesanti, ka gan latvieši, gan Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji negatīvi novērtējuši ASV darbību Sīrijā (attiecīgi 32% un 35%).

Eiropas Savienības aktivitāte Sīrijas krīzes atrisināšanā arī nav saņēmusi augstu vērtējumu: vien 10% respondentu uzskata to par efektīvu, bet 27% vērtē negatīvi. Turklāt šis ES vadītājiem nepatīkamais viedoklis ir aptuveni vienāds gan latviešu, gan krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju starpā.

Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins: “Eiropas Savienībai ir jāmaina pieeja. Eiropieši uzdod sev ļoti pareizu jautājumu: kāpēc ES tā vietā, lai uzņemtos vērā ņemamu lomu Sīrijas koflikta atrisināšanā, tikai mēģina tikt galā ar tā rezultātu – bēgļu ieplūšanu savā teritorijā. Bezpalīdzība un neefektivitāte jau kļuvusi acīmredzama pat vienkāršam cilvēkam. ES līderiem beidzot ir jāatbrīvojas no stereotipiem un, sadarbojoties ar citiem ģeopolitiskajiem spēkiem, jāievieš rīcībspējīgs plāns. Pietiks vingrināt spārnus – laiks lidot!”

Pilnu aptaujas rezultātu apkopojumu skatīt šeit: SKDS aptauja.

Comments
Share
Office