Sodīt nedrīkst apžēlot. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Sodīt nedrīkst apžēlot. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavība nostādījusi neveiklā stāvoklī Rietumu valstu vadītājus. Viņu politiskais sabiedrotais, galvenais ieroču pircējs, naftas piegādātājs, viens no nozīmīgākajiem investoriem –  Saūda Arābija – izrēķinās ar saviem oponentiem.

ASV un vairāku Eiropas līderu sejās lasāms sapīkums. Ne jau tāpēc, ka notikušais būtu viņus šokējis. Ar sava sabiedrotā morāles nostādnēm viņi ir labi pazīstami. Aizkaitinājumu izraisījis fakts, ka rūpals paveikts nevis klusām kā parasti, bet ar troksni un skandālu. Tagad viņiem – cienījamu valstu līderiem – ir kaut kādā veidā jāreaģē; turklāt pareizi. Lai, no vienas puses, neizskatītos tā, ka viņi grib palīdzēt noslēpt izrēķināšanās faktu, turklāt, no otras puses, ir jāsaglabā miljardus vērtie ieroču piegādes līgumi uz Saūda Arābiju.

Tam traucē Turcijas prezidents Redžeps Erdogans. Līdzko minētie līderi sāk izlikties, ka tic Saūda Arābijas versijai, Erdogans liek galdā kārtējo pierādījumu porciju, kura norāda uz karaļvalsts saikni ar slepkavību. ASV un eiropiešiem atkal jālauza galva citas viltīgas versijas meklējumos.

Šī neziņa ļoti kaitina. Piemēram, Amerika pieprasa turkiem paziņot noslepkavotā žurnālista pulksteņa atmiņas datus. Ne jau tāpēc, ka viņiem tik ļoti gribas zināt patiesību (tā viņiem ir jau zināma), bet gan tāpēc, ka pierādījumu nepārzināšana var sagādāt pārsteigumus nedarbus sataisījušā sabiedrotā glābšanas gaitā.

Taču nenokārsim degunu! Ņemot vērā šīs nedēļas investīciju konferencē noslēgto līgumu skaitu 50 miljardu ASV dolāru vērtībā, Saūda Arābijas un Rietumu starpā viss būs kārtībā. Nebūs nekādu sankciju: ieroči tiks pārdoti, nafta pirkta, investīciju nauda ar sajūsmu pieņemta, bet par gabalos sadalīto nelaiķi-žurnālistu Rietumu taisnībmīļi ar atvieglojumu aizmirsīs. Galu galā nav taču nekāda Krievija, kur var bezgalīgi asināt savu principiālo nostāju.

Kā teicis Romas imperators Vespasiāns: “Nauda nesmird!” Ja romietis būtu šodien dzīvs un vesels, noteikti papildinātu savu teikto: “Bet liela nauda smaržo ellīgi labi!”

Comments
Share
Office