Svešzemnieki tronī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Svešzemnieki tronī. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Pirms nedēļas vairākums Latvijas Saeimas deputātu radīja precedentu, pirmo reizi Latvijas vēsturē ieceļot par Ministru prezidentu cilvēku ar dubultpilsonību. Esošajam Latvijas premjeram Arturam Krišjānim Kariņam ir gan Latvijas, gan ASV pilsonība.

Lai iegūtu ASV pilsonību naturalizācijas ceļā, pretendentam ir jāsolās atteikties no lojalitātes un uzticības jebkurai citai valstij vai valdībai. Tāds formulējums ir obligāts visiem ASV pilsoņiem.

Teorētiski ir iespējams interešu konflikts valstu starpā, un persona ar dubultpilsonību var tikt nostādīta nepatīkamas izvēles priekšā: palikt lojālam un uzticamam vienai vai tomēr otrai valstij.

Iespējams, tā nav problēma vienkāršam, ierindas pilsonim, taču var kļūt par nopietnu sarežģījumu cilvēkam, kurš vada valsti, kuram ir ievērojamas pilnvaras un piekļuve valsts noslēpumiem.

Tā nav vienkārši teorija. Ne velti Latvijas Konstitūcija paredz, ka Valsts prezidents nedrīkst būt dubultpilsonis. Savā laikā Vaira Vīķe-Freiberga bija spiesta atteikties no Kanādas pilsonības, lai varētu pildīt Latvijas prezidentes pienākumus. Prezidenta amata kandidāte Vaira Paegle atteicās no ASV pilsonības, taču viņu neievēlēja par Latvijas prezidenti.

Rodas jautājums: kāpēc Valsts prezidentam pastāv tāds ierobežojums, bet Latvijas premjerministram, kuram daudzos jautājumos ir daudz lielāka vara valstī, šāda ierobežojuma nav?

Iespējams, pienācis laiks padomāt un ieviest dubultpilsonības aizliegumu nākamajiem premjerministriem. Vai arī tieši otrādi – atcelt ierobežojumu Valsts prezidentam, un arī turpmāk sēdināt tronī svešzemniekus.

Comments
Share
Office