Teroristu recepšu grāmata. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Teroristu recepšu grāmata. Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Teroristiem ir iespēja brīvi nopirkt vielas, piemēram, mēslojumu vai sērpaskābi un izgatavot sprāgstvielu. Piemēri nav ilgi jāmeklē. Minēto vielu pēdas tika atklātas teroraktos 2015. gadā Parīzē, 2016. gadā Briselē un 2017. gadā Mančesterā. 40% teroraktu, kas notikuši pēdējo gadu laikā Eiropas Savienībā, paveikti ar mājas apstākļos izgatavotām sprāgstvielām, kuras bija izgatavotas no brīvi nopērkamām vielām. Nesen britu avīzes “The Sun” žurnālisti bez jebkādām grūtībām nopirka “Amazon” vietnē visas nepieciešamās sastāvdaļas jaudīgas sprāgstvielas izgatavošanai.

Atsevišķās valstīs, tostarp Latvijā, pastāv ierobežojumi. Citviet šādas vielas ir aizliegtas, ir valstis, kur nepieciešama īpaša licence. Diemžēl Eiropas Savienībā ir valstis, kur bīstamās vielas var brīvi iegādāties un vest pāri atvērtajām robežām uz jebkuru citu kopienas valsti, tostarp arī tur, kur pastāv stingri bīstamo vielu ierobežojumi.

Tā vairs nedrīkst turpināties! Visām valstīm ir jāievēro kopēja kārtība. Lai panāktu sakārtotību, ir jāmaina Eiropas likumdošana un jānoteic kopējs ierobežojumu līmenis, kuru nedrīkst pārkāpt neviena kopienas valsts. Šonedēļ Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja apstiprināja priekšlikumu regulai par bīstamo sprāgstvielu prekursoru tirgvedību. Es biju galvenais Eiropas Parlamenta ziņotājs. Darba procesā man nācās saskaņot atšķirīgas kolēģu nostājas ne tikai Parlamentā, bet arī nacionālo valdību līmenī un Eiropas Komisijā.

Mana darba rezultāts tiks apstiprināts pēdējā Eiropas Parlamenta sesijā. Turpmāk visās Eiropas Savienības valstīs tiks pastiprināta kontrole un ieviesti ierobežojumi vielām, no kurām var izgatavot sprāgstvielas teroristiskajiem aktiem. Minēto vielu tirdzniecība tiks ierobežota arī tīmeklī, un ES dalībvalstīm būs jāievieš licences, un ilgstoši jāglabā bīstamo vielu pircēju dati.

Iespējams, šīs izmaiņas likumdošanā nākotnē izglābs dzīvības.

Eiropas Parlaments risina problēmas Eiropas līmenī, kuras nevar sakārtot kāda atsevišķa valsts. Tieši pie šādiem jautājumiem un problēmu risinājumiem es, kā EP deputāts, strādāju katru dienu.

Comments
Share
Office